Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. novembra 2011

Odpočúvanie by mali kontrolovať dvaja poslanci



SDKÚ-DS navrhuje, aby použitie informačno-technických prostriedkov kontrolovali dvaja členovia branno-bezpečnostného parlamentného výboru s tým, že budú mať prístup ku všetkým tajným ...



Zdieľať
martin fedor BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) - SDKÚ-DS navrhuje, aby použitie informačno-technických prostriedkov kontrolovali dvaja členovia branno-bezpečnostného parlamentného výboru s tým, že budú mať prístup ku všetkým tajným dokumentom.


Ako uviedol dnes na tlačovej besede predseda tohto výboru Martin Fedor, jeden z dvojice poslancov by mal byť z koalície a jeden z opozície.

„Mali by to byť morálne čistý a bezúhonní ľudia,“ uviedol s tým, že obaja by dali vopred súhlas, že by boli podrobovaní detektoru lži. Podľa neho kontrola výboru nebude formálna, len ak pôjde do hĺbky.

Branno-bezpečnostný výbor by mohol prijímať aj podnety od občanov. Tento návrh podľa Fedora spôsobí, že každý bude vedieť, že niekto môže skúmať žiadosti o súhlas na odpočúvanie.


Musia zložiť sľub

Dvojica poslancov by mala mať podľa ministerky spravodlivosti a podpredsedníčky SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej prístup ku všetkým informáciám. Budú tiež zaviazaní mlčanlivosťou. Budú skladať sľub. Na diskusiu je aj to, či by títo poslanci mali mať bezpečnostnú previerku Národného bezpečnostného úradu. Fedor však upozornil, že v prípade udeľovania previerky by bezpečnostné zložky kontrolovali poslancov, ktorí ich majú kontrolovať a to sa mu preto nepozdáva.

Novela zákona na ochranu pred odpočúvaním, na ktorej SDKÚ-DS pracuje od júna, by mala posilniť aj práva občanov, proti ktorým bolo odpočúvanie nasadené.

Podľa Fedora každý orgán, ktorý môže používať odpočúvanie, by mal mať povinnosť do šiestich mesiacov informovať občana, že bolo proti nemu použité odpočúvanie.

To umožní občanom, ktorí sa nemajú ako dozvedieť, že boli odpočúvaní, aby sa mohli obrátiť na súd, aby preskúmal opodstatnenosť ich odpočúvania. Bude platiť aj výnimka. Tá však musí byť schválená súdom a preskúmateľná branno-bezpečnostným výborom.

Ak by sa našla poslanecká zhoda tomuto návrhu SDKÚ-DS, Žitňanská si vie predstaviť, že by sa našli dôvody na skrátené legislatívne konanie. „Cítil som politickú vôľu zo všetkých strán, že keď to nepresadíme teraz, tak potom už nikdy. Návrh je realistický i akceptovateľný,“ doplnil Fedor.

Podľa Žitňanskej pri kauze odpočúvania, ktorá prepukla tento týždeň, ide o predvolebný boj, ktorý je v takejto podobe nezmyselný. „V záplave spravodajských dezinformácií občan nemá šancu zistiť, kde je pravda. Je to aj zlý signál do zahraničia,“ konštatovala. Podľa nej treba ľuďom vrátiť dôveru v štát a jeho inštitúcie. „Ľudia si musia byť istí, že zásahy do ich súkromia sa dejú len keď je na to zákonný dôvod,“ dodala.



Voľby skomplikujú kontrolu

Ak by sa nekonali predčasné voľby, na stole by už bol návrh na sprísnenie odpočúvania bezpečnostnými zložkami štátu. "Je uznesenie brannobezpečnostného výboru parlamentu, že sprísnenie odpočúvania je veľmi potrebné," povedal dnes pre agentúru SITA člen výboru Gábor Gál (Most-Híd). Podľa Gála je potrebné posvietiť si na zdôvodňovanie žiadostí o odpočúvanie a kontrolnému orgánu umožniť prístup do živých spisov. Poslanec sa nazdáva, že kontrolnými orgánmi by mohli byť aj naďalej parlamentné výbory.

"Každý hovorí, že odposluchy sú legálne, pretože ich povolil sudca. Ale nie sú legálne, lebo nie sú legitímne. Žiadosti sú strohé a frázovité," vysvetlil Gál, prečo je dôležité dôsledne kontrolovať, ako sú zdôvodnené žiadosti o odpočúvanie.

Gál tiež chce, aby sa odpočúvaní o sledovaní dozvedeli v rozumnom čase. "Aby to nebolo po troch rokoch, ako je to dnes," podotkol.

Aby bol dohľad efektívny, je podľa Gála potrebné umožniť kontrolnému orgánu prístup do živých spisov.

Tvrdí, že negatívne sa k tomu pre obavu z úniku informácií stavia predovšetkým minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Poslanec však podčiarkol, že výbor na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu prístup k živým spisom má a informácie odtiaľ neunikajú.


Minister Lipšic je na Malte

Ministerstvo vnútra sprísnenie kontrolných mechanizmov nevylučuje. "Sme otvorení rokovaniam na túto tému," povedal Lipšicov hovorca Gábor Grendel. Minister vnútra je momentálne na služobnej ceste v Taliansku a na Malte.

Na vybudovanie prísnejších kontrolných mechanizmov v stredu 23. novembra vyzvala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) aj prezident Ivan Gašparovič.

"Je najvyšší čas, aby sme dospeli k dohode a k iniciatíve na kontrolné mechanizmy tajných služieb," povedala s tým, že tajné služby zjavne "robili všetko možné, len nie to, na čo boli určené a čo je ich hlavný účel“.

Pre odpočúvanie novinárov prišiel v stredu o kreslo minister obrany Ľubomír Galko (SaS). Vojenské obranné spravodajstvo ich odpočúvalo pre únik tajných informácií z rezortu obrany. Galko sa bráni tým, že všetky odpočúvania odobril súd a boli teda legálne.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Súčasná kontrola ´tajných´ je nulová, treba to zmeniť (24. 11. 2011)
 Odvolaný Galko vytlačí z parlamentu poslanca Suju (24. 11. 2011)
 Politici volajú po kontrole tajných služieb (24. 11. 2011)
 SaS sa nechce vzdať vplyvu na ministerstvo obrany (23. 11. 2011)
 Kauze odpočúvanie sa venuje Trnkov tím (23. 11. 2011)
 Premiérka mi nedala šancu brániť sa, povedal Galko (23. 11. 2011)
 Riaditeľ tajných by mal odísť, myslí si kontrolný výbor VOS (23. 11. 2011)
 V akcii Dáma sledovali agenti aj premiérku Ivetu Radičovú (23. 11. 2011)
 Ľubomír Galko už nie je ministrom, prezident ho odvolal (23. 11. 2011)
 Novinárov odpočúvali aj za vlády Roberta Fica (23. 11. 2011)



nasledujúci článok >>
Odstavenie reaktorov bude stáť Švajčiarsko 17 miliárd eur
<< predchádzajúci článok
Automobilka PSA Peugeot Citroën už vyrába Peugeot 208