Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. novembra 2011

Novinárov odpočúvali aj za vlády Roberta FicaTú istú novinárku, ktorú odpočúvalo Vojenské obranné spravodajstvo za vlády Ivety Radičovej, vojenská kontrarozviedka odpočúvala aj za vlády Roberta Fica, napísali Hospodárske noviny. ...Zdieľať
fico BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Tú istú novinárku, ktorú odpočúvalo Vojenské obranné spravodajstvo za vlády Ivety Radičovej, vojenská kontrarozviedka odpočúvala aj za vlády Roberta Fica, napísali Hospodárske noviny.


Denník sa odvoláva na dokument, ktorý má k dispozícii. Jednou z trojice novinárov Pravdy, ktorých podľa premiérky Ivety Radičovej VOS tento rok sledovala, je Patrícia Poprocká (predtým Ďurišková). Podľa dokumentu, ktorým disponujú Hospodárske noviny, bola v centre pozornosti vojenskej tajnej služby aj v roku 2007, keď bol ministrom obrany František Kašický (Smer-SD).

Hospodárske noviny uviedli, že rovnako ako teraz, aj vtedy VOS riešila možný únik utajovaných skutočností z rezortu obrany. Súd podľa dokumentu vyhovel piatimi rozhodnutiami žiadostiam VOS. Okrem odpočúvania dvoch telefónov Poprockej dovolil aj „vyhotovovanie obrazových a zvukových záznamov“.

Redaktorka mala byť podľa informácií HN takto sledovaná priamo vo svojom obydlí. Poprocká bola v tom čase redaktorkou týždenníka Žurnál. Podobne ako dnes Pravda, týždenník Žurnál vtedy kriticky sledoval dianie vo vojenskej kontrarozviedke.


Prievan v tajných trezoroch

Poprocká so súčasnou šéfredaktorkou Pravdy Norou Sliškovou 29. marca 2007 napísali článok Prievan v tajných trezoroch. V článku odkryli, že utajované dokumenty Vojenského obranného spravodajstva voľne kolujú po verejnosti namiesto toho, aby boli ukryté v trezoroch.

Sledovanie Poprockej sa podľa Hospodárskych novín uskutočnilo od mája do júla 2007 a potom od augusta do septembra 2007. NBÚ Duriškovú aj Sliškovú potrestal v októbri 2007 pokutou po 15-tisíc korún za to, že v článku zverejnili utajované skutočnosti. Rozhodnutie dodnes nie je právoplatné. „Nevedeli sme o tom. Odpočúvanie novinárov je neprípustné. Ak je to pravda, je to pre nás ďalšia šokujúca správa o tom, čo sa deje a dialo v tomto štáte,“ zareagovala na otázku HN šéfredaktorka Pravdy.

„Pýtať by ste sa teraz mali iných,“ uviedol k dokumentu, ktorý majú HN, hovorca ministerstva obrany Ivan Rudolf.

Noviny pripomínajú, že predseda Smeru Robert Fico odpočúvania novinárov označil za útok na demokraciu. Doslova uviedol, že Galko sa zbláznil. V parlamente Galka ostro kritizoval aj jeho predchodca Jaroslav Baška (Smer). „Ja sa k tomu neviem vyjadriť,“ reagoval v utorok na informáciu, že VOS z rovnakého dôvodu odpočúvala tú istú novinárku i v roku 2007, keď bol štátnym tajomníkom rezortu. Zdôvodnil to tým, že VOS bola podriadená priamo ministrovi obrany. „Takéto veci by mal potvrdiť exminister Kašický, ktorý bol odvolaný Robertom Ficom. Naďalej trvám na tom, že za mňa sa novinári neodpočúvali,“ uviedol Baška.

O prípade píše aj denník Nový čas.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Podľa politológa si minister Galko odvolanie zaslúži (22. 11. 2011)
 Richard Sulík považuje konanie premiérky za neslušné (22. 11. 2011)
 Minister Galko skončí, premiérka ho odvolá z funkcie (22. 11. 2011)
 Podozrenia sú absurdné, bráni Pravdu Nora Slišková (22. 11. 2011)
 Novinárov sme odpočúvali, potvrdila tajná služba (22. 11. 2011)
 Minister Galko je pripravený odstúpiť (22. 11. 2011)
 Šéfa TA3 odpočúvali pre podozrenia z trestnej činnosti (22. 11. 2011)
 Analytik: Kauza odpočúvania je výsledkom boja pravice (21. 11. 2011)
 Minister Galko sa bráni, odpočúvanie je len politická hra (21. 11. 2011)
 Tajná služba údajne odpočúvala novinárov (21. 11. 2011)nasledujúci článok >>
Ropa drahšia pre obavy z rastu napätia na Blízkom východe
<< predchádzajúci článok
Rómov z Malaciek zrejme presťahujú do bývalej vodárne