Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. decembra 2023

Októbrové tržby maloobchodu poklesli najmenej v tomto roku, spotreba domácností je však stále pod tlakomaktualizované 6. decembra, 12:50 Tržby v maloobchode v októbri boli medziročne nižšie, ale už len o 0,2 %. Pokles tržieb obchodníkov vyjadrený ...Zdieľať
185926368_1738329239711102_5370854230862166138_n 676x506 6.12.2023 (SITA.sk) -


  • aktualizované 6. decembra, 12:50


Tržby v maloobchode v októbri boli medziročne nižšie, ale už len o 0,2 %. Pokles tržieb obchodníkov vyjadrený v stálych cenách pretrvával deviaty mesiac za sebou, s výnimkou januára 2023. Je to však podľa Štatistického úradu SR najnižší pokles tržieb v tomto roku.

Pretrvávajúci dvojciferný prepad tržieb


Z deviatich sledovaných zložiek maloobchodu malo až šesť tržby medziročne nižšie. Celkový negatívny výsledok odvetvia najviac ovplyvňoval dynamickejší pokles tržieb dvoch zložiek, a to špecializovaných predajní pre domácnosť, kam patria hobymarkety, predajne nábytku a spotrebnej elektroniky o 9,8 % a tiež pokles predaja mimo predajní, vrátane zásielkového predaja, o 6,4 %.

Významnejšie sa prejavil aj pretrvávajúci dvojciferný prepad tržieb špecializovaných predajní s potravinami. Predajne s ostatným tovarom napríklad obuvou, textilom alebo drogériou spomalili svoj pokles z predošlých mesiacov na aktuálnych mínus 1,2 %.

Nešpecializované predajne


Výsledku maloobchodu výrazne podľa úradu pomohlo, že po deviatich mesiacoch poklesov sa do plusu o 1,2 % dostali tržby nešpecializovaných predajní, teda hypermarketov a supermarketov.

Táto zložka predstavovala až 41 % tržieb maloobchodu. Pozitívny vplyv mal viac ako štvrtinový rast tržieb predajní pohonných látok, ale tento výsledok je ovplyvnený rozšírením počtu spravodajských jednotiek v tomto segmente od začiatku roka 2023.

Darilo sa aj reštauráciám a pohostinstvám


Dynamicky rástli tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov, a to o 18,8 %.

Výborne sa darilo všetkým trom zložkám odvetvia, každá z nich vykázala dvojciferný medziročný rast. V medziročnom pluse boli aj tržby reštaurácií a pohostinstiev, zvýšili sa o 12,7 %.

Navýšiť tržby sa nepodarilo sektoru ubytovania, pokles bol však mierny o 0,3 %. Nedarilo sa ani veľkoobchodu, ktorý mal tržby medziročne nižšie už ôsmy mesiac po sebe, aktuálne pokles predstavoval 0,7 %.

Spotreba domácností je stále pod tlakom


Spotreba domácností je podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša napriek dobrým číslam za októbrové maloobchodné tržby stále pod tlakom. Domácnosti stále čelia nepríjemnej situácii. V dôsledku pretrvávajúcej vysokej inflácie, nižšej miery úspor a klesajúcich reálnych miezd budú musieť domácnosti pri plánovaní svojich nákupov brať tieto faktory do úvahy.

„Domácnosti budú naďalej dôkladne zvažovať každý nákup v nepodstatných oblastiach tovaru, ale na ďalší vývoj maloobchodných tržieb budú vplávať aj blížiace sa sviatky. Tu sa však môže prejaviť bázicky efekt, nakoľko sme minulý rok míňali na nákupy peniaze, ktoré sme mali naakumulované v tzv. pandemických úsporách,“ povedal Kočiš.

Finančné vankúše domácnosti sú už okresané


Aj podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka bude spotreba domácnosti naďalej narážať na svoje limity plynúce z nadpriemernej inflácie a len postupného zotavovania reálnych miezd. „Aj v nasledujúcich mesiacoch by tak mala ostať utlmená,“ hovorí analytik.

Svoje dno už však najskôr podľa neho našla. Naznačuje to rastúca spotrebiteľská dôvera, obnovený rast reálnych miezd, či ustupujúca inflácia. „Oproti silnému záveru minulého roka, kedy domácnosti realizovali nemalú časť spotreby na úkor rozpúšťania svojich úspor, však budú tržby maloobchodu najskôr predsa len stále vykazovať jemné medziročné poklesy. Finančné vankúše domácnosti sú už totiž v porovnaní s minulým rokom výrazne okresané,“ dodal Koršňák.


Zdroj: SITA.sk - Októbrové tržby maloobchodu poklesli najmenej v tomto roku, spotreba domácností je však stále pod tlakom © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kontroly na hraniciach s Maďarskom znížili počet nelegálnych migrantov, Ficova vláda rozhodla o ich predĺžení
<< predchádzajúci článok
Právomoci ÚŠP sa vrátia krajským prokuratúram, vláda odobrila zmeny Trestného zákona