Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

03. decembra 2023

Ozzy Osbourne, hardrocková legenda, má 75 rokovJohn Michael Osbourne, tak znie jeho celé meno, sa narodil 3.decembra 1948 v Birminghame na britských ostrovoch do chudobnej robotníckej rodiny.Zdieľať
Ozzy Osbourne, hardrocková legenda, má 75 rokov

Patrí medzi hardrockové legendy a výrazné postavy svetovej hudobnej scény s osobitým štýlom a nezameniteľným hlasom. Zároveň však patrí medzi najkontroverznejších spevákov, ktorý neraz podľahol démonom alkoholu a drog.


Ozzy Osbourne, spoluzakladateľ skupiny Black Sabbath, ktorého k muzikantskej dráhe inšpirovala skupina Beatles, bude mať v nedeľu 3. decembra 75 rokov.

John Michael Osbourne, tak znie jeho celé meno, sa narodil 3.decembra 1948 v Birminghame na britských ostrovoch do chudobnej robotníckej rodiny. Mal päť súrodencov - tri staršie sestry a dvoch mladších bratov. V škole čelil sexuálnym útokom spolužiakov, ako žiak dokonca rozmýšľal o samovražde.Za svoju prezývku Ozzy vďačí láske k hororom a strašidelným rozprávkam. Príbeh Čarodejník z krajiny Oz ho od malička natoľko fascinoval, že mu podľa neho spolužiaci vymysleli meno.

Po skončení základnej školy začal pracovať. Vystriedal množstvo zamestnaní - bol inštalatérom, upratovačom či robotník na jatkách. Za drobné krádeže sa dostal na takmer dva mesiace do väzenia.

Osbourne však mal hudobný sluch, vedel spievať a lákala ho hudobná kariéra. Začínal v bluesovej skupine Rare Breed.

V roku 1968 spoluzakladal v Birminghame skupinu Black Sabbath. Vo februári 1970 vydali debutový album Black Sabbath, v septembri 1970 nasledoval druhý, úspešný album Paranoid. Do odchodu zo skupiny, z ktorej ho v roku 1979 kvôli alkoholu a drogám vyhodili, vydali osem albumov. Do skupiny sa vrátil v roku 1997, bol v nej do roku 2006, tretíkrát sa vrátil v roku 2011 a účinkoval v nej až do rozchodu vo februári 2017 po rozlúčkovom koncerte v Birminghame.

Black Sabbath vydali devätnásť štúdiových albumov, devätnásty s názvom 13 vyšiel v júni 2013. Najúspešnejšími z nich boli Paranoid a 13, oba sa dostali na prvé miesto hitparády albumov. V singlovej TOP 40 hitparáde mali šesť skladieb, najúspešnejšou bola Paranoid, ktorá sa dostala na štvrté miesto. Okrem nej boli známe aj Changes zo septembra 1972, Never Say Die z júna 1978 a Neon Knights z júla 1980.

Po odchode v roku 1979 založil skupinu Blizzard Of Oz a v septembri 1980 vydal prvý album. Z roku 1991 je jeho veľký hit Mama, I'm Comming Home. Úspešné sú jeho albumy Down To Earth z októbra 2001, na ktorom je aj hit Dreamer a Ozzmosis. V júni 2010 vyšiel štúdiový album s názvom Scream. Vydal trinásť sólových albumov, najnovší Patient Number 9, vyšiel v septembri 2022.

Muzikantskú dráhu búrliváka, ktorý si vyslúžil prezývku "knieža temnoty", sprevádzalo množstvo afér, škandálov a pódiových extravagancií, k čomu pribúdali viaceré zdravotné ťažkosti. V roku 2003 mu diagnostikovali Parkinsonovu chorobu a v roku 2019 spadol tak nešťastne, že musel podstúpiť sériu operácií krčnej chrbtice. Na jednom zo stavcov mu dokonca našli lekári nádor, ktorý museli v septembri 2023 vyoperovať. Ozzy Osbourne to okomentoval slovami, že mu ostáva najviac desať rokov života.

Počas svojej kariéry získal Ozzy Osbourne mnoho ocenení. Je držiteľom prestížnych hudobných cien Grammy, v roku 2006 uviedli skupinu Black Sabbath do Rock and rollovej siene slávy, v roku 2008 získal ocenenie "Žijúca legenda" a v apríli 2012 dostal hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bojnický zámok: Vianočným zámkom budú sprevádzať lektori v kostýmoch
<< predchádzajúci článok
Simona Salátová srší humorom za každých okolností, tentokrát vydala detskú, mimoriadne vtipnú knihu