Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. septembra 2022

Paragraf 363 by sa mal používať iba v neprospech obvineného, Baránik pripomenul Žilinkovi základný účel prokuratúryParagraf 363 Trestného poriadku by mal generálny prokurátor využívať iba v neprospech obvineného. Navrhuje to opozičný poslanecZdieľať
beranik 676x451 22.9.2022 (Webnoviny.sk) - Paragraf 363 Trestného poriadku by mal generálny prokurátor využívať iba v neprospech obvineného. Navrhuje to opozičný poslanec Alojz Baránik (SaS).

Nerovnováha v trestných konaniach


Podľa neho by predmetný paragraf mal byť používaný len vtedy, keď je potrebné otvoriť už uzavreté trestné stíhanie, ak sú pochybnosti, či bolo skončené oprávnene.

„Základný účel prokuratúry je trestne stíhať, nie oslobodzovať,“ skonštatoval poslanec s tým že za oslobodenie bojujú advokáti a oslobodzuje súd. Ak generálny prokurátor koná v prospech obvineného, vzniká podľa Baránika nerovnováha.

Rušenie rozhodnutí prokurátorov


Podľa exministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (SaS) v rámci prokuratúry už existuje opravný prostriedok pre obvineného, a tým je sťažnosť voči obvineniu, „kde sa nadriadená prokuratúra vecou zaoberá“. „Keď sa bavíme o nezákonnosti, určite sú na to nástroje v systéme prokuratúry, ako sa s tým vysporiadať,“ skonštatovala.

Paragraf 363 Trestného poriadku umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta v prípravnom konaní, ak ním bol porušený zákon.


Zdroj: Webnoviny.sk - Paragraf 363 by sa mal používať iba v neprospech obvineného, Baránik pripomenul Žilinkovi základný účel prokuratúry © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do predstavenstva spoločnosti FM Logistic pre český a slovenský trh zasadne nový člen
<< predchádzajúci článok
Grantový program Poštovej banky aj tento rok dáva šancu zlepšiť život v komunitách