Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

25. septembra 2019

Piesne J. Schelingera vychádzajú po 30 rokoch opäť na vinyleJiří Schelinger, archívna snímka.Zdieľať
Jiří Schelinger, archívna snímka. Foto: TASR/Magda Borodáčová
Bratislava 25. septembra (TASR) - Piesne Jiřího Schelingera vychádzajú v reedícii opäť na vinyle. Hoci sa jeho život skončil veľmi predčasne, rozhodne platí, že ho žila jedna z najväčších českých speváckych legiend naplno. A tak je koncipovaný i Schelingerov album Holubí dům - Best Of, ktorý po prvý raz vyšiel v roku 1990 a teraz ho vydáva Supraphon v reedícii na LP. S remastrovaným zvukom, maximálne využitou stopážou vinylovej platne a s čiastočne zrekonštruovaným obalom, ktorého vonkajšia i vnútorná podoba stojí na fotografiách Otta Dlabolu. TASR o tom informovala PR manažérka Adriana Čahojová.


„Pamätám si presne, ako sme sedeli v redakcii obalov v priestoroch povaly Supraphonu a dolaďovali sme posledné detaily obalu. Potom ktosi vstúpil dnu a oznámil nám, že prišiel príkaz zhora, že album nevyjde, pretože Jiří Schelinger bol označený ako zlý príklad pre mládež. V roku 1981 ešte vládol veľmi tuhý totalitný režim, keď bola kultúra riadená kultúrnym odborom ÚV KSČ. Album tak mohol nakoniec vyjsť až v roku 1990 a zaznamenal veľký komerčný úspech,” spomína na niekdajší márny boj so straníckym aparátom i oneskorené vydanie výberovky Schelingerov brat Milan, ktorý kompiláciu zostavil.

Práve pád režimu, ktorý Schelingerov nezameniteľný 'chrapľák' označoval ako chorý hlas, napokon prispel k znovuoživeniu jeho odkazu. Štrnásť piesní namiešaných nie chronologicky, ale zato skúsene a poslucháčsky vďačne, mapuje Schelingerovu kariéru od hitu Holubí dům až po náznaky, kam by sa mohla jeho cesta uberať, teda projekt Zemětřesení.

„Vôbec to nebol jednoduchý výber, pretože Jiří po sebe zanechal rozsiahle dielo, obsahujúce približne 180 piesní a štýlovo sa skladajúce z niekoľkých rôznych období. Aj keď sme sa s Františkom Ringo Čechom zhodli, že by mala byť zastúpená každá z etáp Jiřího tvorby, na niekoľko piesní, žiaľ, pre stopáž priestor neostal,” dodáva.

Na výslednom albume môže poslucháč pozorovať Schelingerove nezameniteľné výkony, v prevažnej väčšine v sprievode skupiny F. R. Čecha, v ľahko komediálnych, bubble-gumových skladbách, ale i v na tú dobu značne hlučných rockových 'vypaľovačkách' i v nezabudnuteľných baladách.

„Hlavnú úlohu v Jiřího úspechu i 38 rokov po jeho smrti hrá bezpochyby jeho rozpoznateľný hlas a celkový spevácky prejav. Čo je, samozrejme, korunované jeho tragickým odchodom i faktom, že vo svojej tvorbe preukázal, že bol multižánrovým spevákom,” zamýšľa sa nad stále živým odkazom svojho brata Milan Schelinger a dopĺňa: „S Jiřího pesničkami jazdím od roku 1994, keď som na základe úspechu projektu Zemětřesení v roku 1993 založil vlastnú skupinu, a tak môžem za tie roky potvrdiť, že jeho skladby nestarnú a nachádzajú si svojich poslucháčov nielen v jeho generácii. Medzi návštevníkmi našich koncertov je tiež množstvo mladých ľudí, ktorí jeho pesničky objavili doma u svojej rodiny alebo ich zaujali v éteri.”

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spevák Liam Gallagher vydal nový album Why Me? Why Not
<< predchádzajúci článok
Video: Sima Martausová prichádza s titulnou piesňou k filmu Malá ríša - Zachovám si svoju tvár

Piesne J. Schelingera vychádzajú po 30 rokoch opäť na vinyle - diskusné fórum čitateľov