Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. novembra 2011

Piťo býva v pevnosti, zásah musel byť razantný, tvrdí Lipšic





Zdieľať
kuklaci zasahovali u pitovcov BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Zákrok proti údajnej skupine piťovcov bol podľa ministra vnútra Daniela Lipšica profesionálny a zásahové jednotky podľa neho boli maximálne šetrné voči podozrivým a najmä ich rodinným príslušníkom.


„Išlo o jednu z najnebezpečnejších skupín, ktorá sa presúvala po meste Bratislava v pancierovaných limuzínach, ozbrojení, v nepriestrelných vestách,“ upozornil Lipšic.

Ak ide polícia zadržiavať desiatky osôb, zákrok musí byť podľa ministra razantný. Lipšic chápe, že akcia mohla vyrušiť ľudí žijúcich v lokalitách, kde sa zdržiavali zadržaní. „Ak budú mať opodstatnené sťažnosti, budeme ich samozrejme riešiť,“ dodal.

Juraj O. alias Piťo, ktorý je považovaný za hlavného predstaviteľa tejto skupiny, býval v rodinnom dome, obkolesenom päťmetrovým plotom s ostatným drôtom. „To je takmer pevnosť,“ zhodnotil Lipšic a dodal, že “ak mal niekto pocit, že by policajti mohli vstupovať do tohto domu zaklopaním na dvere, tak si myslím, že je na omyle.“

Špeciálne jednotky tam zlanili z vrtuľníka a dnu sa dostali cez prvé poschodie, kde podľa Lipšica nebol nikto a už vôbec nie deti. „Miestnosť, do ktorej vstupovali, bola najskôr presvetlená, v tej miestnosti sa nachádzali airsoftové zbrane – verné repliky vysoko účinných automatických zbraní,“ upozornil Lipšic a dodal, že „takto vyzerá domnelá detská izba, kam vraj vstupovali." Deti boli o podlažie nižšie, policajti podľa ministra počkali, kým sa zobudili a až potom prehľadali aj detskú izbu.

Policajný prezident Jaroslav Spišiak upozornil, že taktiku a metodiku zásahov určuje polícia na základe dlhoročne uskutočňovaných zákrokov. „Zákrok proti nebezpečnému páchateľovi v jeho záujme a záujme jemu blízkych osôb sa musí robiť s obrovským viacnásobným početným nasadením, aby došlo k šoku, panike a tým znemožneniu snahy o útek, prestrelky, konfrontáciu síl,“ vyhlásil Spišiak.

Podľa neho musia byť nasadené jednotky také silné, že „hocijaký páchateľ“ sa radšej vzdá, lebo vidí, že situácia je absolútne beznádejná. Tvrdí, že v tomto konkrétnom prípade možno aj upustili od takéhoto razantného zakročenia, lebo v objektoch sa nachádzali ženy a deti. Spišiak vyhlásil, že ani v jednom prípade nebola porušená zákonnosť, "práve, ak by sme to robili s dvoma, tromi policajtmi, možno by to dopadlo oveľa horšie,“ dodal.



Prípady piťovcov rozdelili do troch skupín: údajné podvodne získané hypotekárne úvery z USA, vypaľovanie áut a drogová činnosť. Nie sú teda všetci obvinení v prípade jednej zločineckej skupiny. Podľa Spišiaka je to tak preto, že museli postupovať podľa dikcie Trestného poriadku, teda čo hovorí o zločineckej skupine a čo o organizovanej skupine. „Zatiaľ u nás nie je definovaná taká zločinecká organizácia ako v Palerme, ktorá sa volá Cosa Nostra, čo je už súdom oficiálne uznaná štruktúra, kde stačí potvrdiť, že je jej členom a už spácha trestný čin,“ vysvetlil Spišiak. U nás také niečo neexistuje, preto pri každom skutku musia dokumentovať konkrétnu skupinu ľudí, ktorá ho podľa polície spáchala.

Dôvody vznesených obvinení vyšetrovateľa podľa Lipšica potvrdili prokurátori, ktorí dozorujú tieto prípady. Pripomenul, že aj súdy zatiaľ vyhoveli všetkým návrhom na vzatie do väzby, o ktorých už rozhodovali, dovedna ich je 15. „Myslíme si, že obvinenia sú dôvodné a máme dosť dôkazov,“ povedal Lipšic.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vo väzbe sú ďalší údajní mafiáni skupiny známej ako piťovci (18. 11. 2011)
 Piťo by sa mal vo štvrtok podrobiť výsluchu (17. 11. 2011)
 Na trestnom súde leží návrh na väzbu niektorých piťovcov (16. 11. 2011)
 Kukláči zasahovali v dome údajného šéfa skupiny piťovcov (15. 11. 2011)



nasledujúci článok >>
Tri štáty položili základy eurázijskej únie
<< predchádzajúci článok
Úspešný „slovenský týždeň“ v Čiernej Hore