Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

12. októbra 2019

Plasty ohrozujú aj vtáky, akcentuje Svetový deň sťahovavého vtáctvaOchrana sťahovavého vtáctva pred plastami je hlavnou myšlienkou Svetového dňa sťahovavého vtáctva v roku 2019. Téma tohtoročného tohto svetového dňa dostala podobu ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Bonn/Ženeva 12. októbra (TASR) - Ochrana sťahovavého vtáctva pred plastami je hlavnou myšlienkou Svetového dňa sťahovavého vtáctva v roku 2019. Téma tohtoročného tohto svetového dňa dostala podobu výzvy: Chráňte vtáky, buďte riešením pre znečistenie plastami!


Svetový deň sťahovavého vtáctva sa od roku 2018 koná dva razy za rok - druhú sobotu v máji a októbri. V tomto roku teda 11. mája a 12. októbra.

Vlani sa dve najväčšie svetové kampane zamerané na ochranu vtáctva - Medzinárodný deň migrácie vtákov a Svetový deň sťahovavého vtáctva - spojili a vytvorili novú spoločnú kampaň so zjednoteným názvom Svetový deň sťahovavého vtáctva. Cieľom je zvyšovať povedomie verejnosti o nevyhnutnosti chrániť sťahovavé vtáctvo a jeho hniezdiská.

Plastový odpad ohrozuje všetko vtáctvo, upozornila webová stránka Svetového dňa sťahovavého vtáctva. Znečistenie životného prostredia plastovým odpadom postihuje celú faunu na celom svete a postihuje vysoký počet živočíšnych druhov vrátane veľrýb, korytnačiek, rýb a vtáctva.

Plasty nachádzajúce sa vo svetových oceánoch a na zemi sa už našli v tráviacom systéme vtákov, rýb i veľrýb a naďalej znečisťujú vodné plochy i zem. "Planéta Zem sa dusí v plastovom odpade, a to platí aj pre vtáctvo, ktoré však zohráva dôležitú úlohu pre život na planéte," uviedla vo vyhlásení pre médiá webová stránka tohto svetového dňa.

Pre vtáctvo znamená plastové znečistenie tri hrozby:

1) Nestráviteľnosť plastov - všadeprítomná hrozba, ktorá sa týka mnohých druhov. Ide o to, že vtáky si zmýlia plastový odpad s potravou a zomrú od hladu preto, lebo žalúdok majú zaplnený nestráviteľnými plastami.

2) Vtáky používajú plasty aj ako materiál pri stavbe hniezd namiesto konárikov a listov. Plasty môžu spôsobiť zranenia a znížiť tak mobilitu aj mláďat.

3) Odhodené či opustené rybárske siete spôsobujú mnohé úmrtia či nehody pre vtáctvo - morské, sladkovodné i vnútrozemské. Najviac postihnutými sú však morské vtáky.

S ročnou produkciou vyše 300 miliónov ton patrí plastový medzi najpoužívanejšie materiály. Ľuďom často uniká, že to, čo použijú len raz, prípadne krátkodobo, má životný cyklus 20-500 rokov.

Počet morských vtákov, ktoré hynú na následky plastového odpadu, dosahuje v súčasnosti milión a neustále sa zvyšuje. Už existujúce výskumy zdôrazňujú naliehavosť situácie: Nielenže 90 percent morských vtákov už má plast v žalúdku, ale tento ukazovateľ dosiahne do roku 2050 hranicu 99 percent.

Medzinárodné spoločenstvo musí vykonať naliehavé opatrenia, aby sa znížil počet prípadov zbytočných zranení alebo úhynu migrujúcich vtákov v dôsledku plastového znečistenia, vyzývajú odborníci z Dohovoru o zachovaní sťahovavých vodných vtákov medzi Afrikou a Euráziou (AEWA).

Svetový deň sťahovavého vtáctva v tomto roku predstavuje jedinečnú príležitosť spojiť sa v úsilí a spoločne riešiť tento závažný narastajúci environmentálny problém, podčiarkol AEWA.

Svetovú kampaň organizujú aktivisti AEWA a Dohovoru o sťahovavých druhoch (CMS). Oba medzinárodné dokumenty sú uložené v nemeckom Bonne a ich cieľom je zachovanie prirodzeného života sťahovavého vtáctva. Dokumenty spravuje Program OSN pre životné prostredie (UNEP).

Na Slovensku a v stredoeurópskom priestore si ornitológovia pripomínajú Medzinárodný deň vtáctva 1. apríla. Oslavy príchodu jari, príletu sťahovavých vtákov a prebúdzajúcej sa prírody ustanovil v časoch Rakúsko-Uhorska známy prírodovedec pochádzajúci zo Slovenska Oto Herman v roku 1900.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pred 145 rokmi sa narodil slovenský národovec Ferdinand Juriga
<< predchádzajúci článok
Hluché dni mieria do kín, v premiére ich uvedie Jeden svet

Plasty ohrozujú aj vtáky, akcentuje Svetový deň sťahovavého vtáctva - diskusné fórum čitateľov