Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. mája 2024

Platforma Otvorená Kultúra! napísala poslancom dôvody, prečo musí byť Šimkovičová odvolaná z funkcieExtrémny nacionalizmus, nekompetentnosť, ako aj ideologický únos RTVS alebo Fondu na podporu umenia sú dôvody, prečo by mala ...Zdieľať
65393ad277e92781649298 676x451 10.5.2024 (SITA.sk) - Extrémny nacionalizmus, nekompetentnosť, ako aj ideologický únos RTVS alebo Fondu na podporu umenia sú dôvody, prečo by mala byť ministerka kultúry Martina Šimkovičová odvolaná z funkcie.


Konštatuje to platforma Otvorená Kultúra! v liste, ktorý rozoslali poslancom parlamentu, keďže tí v piatok rokujú o prípadnom vyslovení nedôvery šéfke rezortu kultúry.

Najvyšší počet podpisov


S činnosťou Šimkovičovej je podľa iniciatívy odo dňa jej nástupu do funkcie nespokojná nielen kultúrna obec, ale i široká verejnosť na Slovensku.

V januári tohto roka podpísalo Otvorenú výzvu na odstúpenie ministerky Martiny Šimkovičovej 188 494 ľudí, čo je najvyšší počet ľudí podpísaný pod verejnou výzvou v histórii Slovenska. Strana SNS získala v ostatných parlamentných voľbách 166 995 hlasov, Martinu Šimkovičovú prednostne krúžkovalo 27 615 voličov a voličiek. Hlasov za jej odstúpenie je takmer sedemnásobne viac," zdôraznila iniciatíva.

Bez sebareflexie


Ako ďalej uviedla, Šimkovičová napriek silnému tlaku verejnosti zotrvala v ministerskom kresle a z výzvy na jej odstúpenie nevyvodila žiadnu sebareflexiu.

Naopak, ďalej iniciuje deštrukčné kroky vo svojom rezorte a útočí na ľudí, ktorí v ňom pôsobia dlhšie ako ona sama," uviedla platforma.

V tejto súvislosti apeluje na poslancov, aby hlasovaním vyslovili ministerke kultúry nedôveru.

Čo platforme na Šimkovičovej prekáža?


Iniciatíve Otvorená Kultúra! prekáža na Šimkovičovej aj jej otvorenosť spolupráci s vojnovými a nedemokratickými režimami, popieranie práv príslušníkov LGBTI+ umeleckej a kultúrnej komunity, rušenie inštitúcií a odvolávania bez udania dôvodu, popieranie civilizačného pokroku a relativizácia pravdy, „spiatočnícky" Zákon o múzeách a galériách a tiež nezáujem spolupracovať s kultúrnou obcou.

Ministerstvo kultúry SR má oproti iným rezortom nízky rozpočet, a preto je pre politické strany často nezaujímavé. Toto ministerstvo je však kľúčové pri budovaní kolektívnej identity našej krajiny a pri zachovávaní základných demokratických slobôd – slobody prejavu či slobody slova. Keď sme správu ministerstva kultúry vložili do rúk Martiny Šimkovičovej, vystavili sme tieto hodnoty zničujúcemu vplyvu nacionalizmu, konšpiračného myslenia a autoritárskych praktík," dodala platforma.
 
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite semZdroj: SITA.sk - Platforma Otvorená Kultúra! napísala poslancom dôvody, prečo musí byť Šimkovičová odvolaná z funkcie © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Potravinári: Začínajú sa obľúbené samozbery jahôd
<< predchádzajúci článok
Tetovač z Auschwitzu v novom vydaní, aj s filmovým spracovaním