Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. júla 2018

Plavecké schopnosti netreba preceňovať, od mája sa utopilo 11 ľudíIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR
Bratislava 18. júla (TASR) – Aj dobrým plavcom sa vo vode ľahko môže stať nešťastie, upozorňujú záchranári. Od mája do polovice júna museli zasahovať v prípade topiacich sa 22-krát, pričom v 11 prípadoch došlo k smrti, ukazujú dáta Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR.


Lektor odbornej prípravy OSZZS SR Jozef Minár pripomína, že do vody sa nemá vstupovať v prípade prehriatia ani pod vplyvom alkoholu. Pokušenie skákať do neznámej vody býva pre odvážlivcov prisilné, no odborník hovorí, že nikdy nemožno vedieť, či skokana nemôže ohroziť plytká voda, konár, kamene alebo železo.

"Keď vidíme topiaceho, voláme do okolia o pomoc, pokúsime sa mu hodiť nejaký predmet, o ktorý by sa mohol zachytiť (koleso, nafukovačku, palicu, lano a podobne), nikdy nejdeme k nemu telo na telo, lebo nás môže stiahnuť pod vodu," povedal Minár pre TASR. Po vytiahnutí topiaceho sa z vody je potrebné zistiť či je pri vedomí, či dýcha, v prípade neistoty požiadať na linke 155 alebo 112 o radu operátora tiesňovej linky.

Minár tiež varuje rodičov, aby nespúšťali oči z malých detí ani na chvíľu. "Pozor na domáce bazény aj nafukovacie bazéniky, nešťastie sa môže stať za pár sekúnd. Na kúpaliskách sa nemožno spoliehať len na plavčíkov. Nemôžu mať oči všade, deti si treba strážiť, lebo potom už je neskoro plakať a hľadať vinníka všade, len u seba nie," uzatvoril Minár.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ak by SR A. Jandijeva nevydala, musela by ho prepustiť
<< predchádzajúci článok
Mesto Zlaté Moravce nechce nahrádzať detské ihriská parkoviskami

Plavecké schopnosti netreba preceňovať, od mája sa utopilo 11 ľudí - diskusné fórum čitateľov