Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2007

Počet amerických vojakov v Európe ovplyvňuje RuskoVeliteľ ozbrojených síl Spojených štátov v Európe David McKiernan vo štvrtok vyhlásil, že počet amerických vojakov na kontinente by sa nemal znižovať, ale zostať na úrovni okolo 40 000 ...Zdieľať

WASHINGTON 12. októbra (WEBNOVINY) - Veliteľ ozbrojených síl Spojených štátov v Európe David McKiernan vo štvrtok vyhlásil, že počet amerických vojakov na kontinente by sa nemal znižovať, ale zostať na úrovni okolo 40 000 vzhľadom na "znovu ožívajúce Rusko". Takýto počet podľa neho umožní rýchle nasadenie v Afganistane, Iraku a iných oblastiach a pokračovanie výcviku spojeneckých jednotiek v Európe.

"Keď som pred dvoma rokmi prevzal velenie, mali sme 63 000 vojakov, teraz je ich pridelených do Európskej únie 43 000. Súčasný plán je znižovať to asi na 28 000," uviedol generál pred novinármi. McKiernan spolu s veliteľom Európskeho veliteľstva armády USA Bantzom Craddockom však požiadali, aby "v Európe zostali dodatočné kapacity". "Chceme si ponechať štyri bojové oddiely," spresnil McKiernan. Ako dodal, "nevieme, čo sa stane v súvislosti s opäť ožívajúcim Ruskom".

Ruský prezident Vladimir Putin v auguste oznámil, že Moskva natrvalo obnovuje diaľkové lety strategických bombardérov ďaleko za svoje hranice, čo je prax typická pre éru Sovietskeho zväzu. Rusko tiež ostro odmieta americké plány umiestnenia zariadení svojho protiraketového štítu v Poľsku a Českej republike a hrozí odstúpením od Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe, ktorá je zameraná na odstránenie striel krátkeho a stredného dosahu.

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Z okolia čínskej priehrady vysídlia ďalšie 4 milióny ľudí
<< predchádzajúci článok
Biely dom vyzýva Mjanmarsko na splnenie požiadaviek OSN

Počet amerických vojakov v Európe ovplyvňuje Rusko - diskusné fórum čitateľov