Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2007

Biely dom vyzýva Mjanmarsko na splnenie požiadaviek OSNSpojené štáty americké vo štvrtok vyzvali vojenský režim v Mjanmarsku, aby prepustil politických väzňov a začal dialóg s opozíciou, ako požaduje Bezpečnostná rada Organizácie Spojených ...Zdieľať

WASHINGTON 12. októbra (WEBNOVINY) - Spojené štáty americké vo štvrtok vyzvali vojenský režim v Mjanmarsku, aby prepustil politických väzňov a začal dialóg s opozíciou, ako požaduje Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN). "Sme potešení, že Bezpečnostná rada dnes vydala vyhlásenie dôrazne odsudzujúce použitie násilia proti pokojným demonštráciám v Barme (Mjanmarsku) a zdôrazňujúce dôležitosť prepustenia všetkých politických väzňov a zadržiavaných osôb a potrebu dialógu so všetkými stranami s cieľom všeobecného národného zmierenia," vyhlásil hovorca Bieleho domu Gordon Johndroe. Dodal, že mjanmarská vláda by mala "konať podľa výzvy" a "prijať všetky potrebné opatrenia so zameraním na politické, ekonomické, humanitárne a ľudskoprávne problémy týkajúce sa občanov". Johndroe tiež upozornil, že záväzky junty spolupracovať s OSN a jej zvláštnym vyslancom pre Mjanmarsko Ibrahimom Gambarim "musia nasledovať činy".

Členovia BR OSN vo štvrtok vydali nezáväzné vyhlásenie, v ktorom "dôrazne odsúdili" nedávny zásah mjanmarského režimu proti demonštrantom a vyzývajú na "skoré prepustenie všetkých politických väzňov a zvyšných zadržiavaných osôb". Dokument podporilo všetkých 15 členov vrátane Číny, ktorá je spojencom mjanmarskej junty, a Ruska, ktoré má k režimu tiež skôr zmierlivý postoj.

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počet amerických vojakov v Európe ovplyvňuje Rusko
<< predchádzajúci článok
Premiér Howard bude protestovať u indonézskej vlády

Biely dom vyzýva Mjanmarsko na splnenie požiadaviek OSN - diskusné fórum čitateľov

jeden dobre organizovaný útok zo strany12.10. 8:52:14