Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2007

Z okolia čínskej priehrady vysídlia ďalšie 4 milióny ľudíZ okolia čínskej Priehrady troch roklín na rieke Jang-c'-ťiang vysídlia ďalšie štyri milióny ľudí. V piatok to uviedli štátne médiá. Pred najväčšou hydroelektrárňou sveta, ktorá začala ...Zdieľať

PEKING 12. októbra (WEBNOVINY) - Z okolia čínskej Priehrady troch roklín na rieke Jang-c'-ťiang vysídlia ďalšie štyri milióny ľudí. V piatok to uviedli štátne médiá. Pred najväčšou hydroelektrárňou sveta, ktorá začala fungovať minulý rok, doteraz muselo ustúpiť 1,4 milióna obyvateľov. Čínski predstavitelia iba pred niekoľkými týždňami varovali, že v oblasti hrozí "environmentálna katastrofa".

Milióny obyvateľov obcí pri brehu vodnej nádrže s dĺžkou 600 kilometrov budú "povzbudzovať" k odchodu, uviedol denník China Daily vychádzajúci v anglickom jazyku, ktorý citoval miestnych predstaviteľov. Ľudí majú v nasledujúcich 10 až 15 rokoch presťahovať na predmestia regionálnej metropoly Čhong-čching. Podľa viceprimátora Jua Juan-mua je vysídlenie potrebné pre "ochranu ekológie v oblasti nádrže" stále viac ohrozenej preľudnením a priemyslom. Podľa správy presídľovanie schválila 20. septembra čínska vláda v rámci strategického plánu rozširovania miest.

Priehrada troch roklín je najväčší projekt hydroelektrárne na svete a najrozsiahlejšou stavbou v Číne od výstavby Veľkého čínskeho múru pred 2000 rokmi. Projekt začali realizovať v roku 1993. Samotnú rieku prehradili v roku 2003, úplné dokončenie sa predpokladá v roku 2008.

SITA/AFP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zlodej spôsobil polmiliónovú škodu
<< predchádzajúci článok
Počet amerických vojakov v Európe ovplyvňuje Rusko