Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. februára 2024

Počet zamestnancov na Slovensku kontinuálne klesá, analytici majú jasnú odpoveď prečo je tomu takSlovenský trh práce v posledných mesiacoch výraznejšie spomalil. Pokles počtu zamestnancov je odrazom ochladenia zahraničných ekonomík a zvýšených odchodov do predčasného dôchodku. Časť zamestnancov sa ...Zdieľať
gettyimages 1097271132 676x451 13.2.2024 (SITA.sk) - Slovenský trh práce v posledných mesiacoch výraznejšie spomalil. Pokles počtu zamestnancov je odrazom ochladenia zahraničných ekonomík a zvýšených odchodov do predčasného dôchodku. Časť zamestnancov sa pravdepodobne presunula medzi živnostníkov, ktorých počet po skončení pandémie prudko rástol. Nemecký zahraničný obchod a objednávky v automobilovom priemysle v závere roka oslabili. Tieto správy vysielajú negatívny signál pre slovenských exportérov. Konštatujú to analytici Inštitútu finančnej politiky (IFP).

Zamestnanosť kontinuálne klesá


Zamestnanosť meraná počtom zamestnaneckých vzťahov zo Sociálnej poisťovne kontinuálne klesá od apríla minulého roka.

„V januári sme evidovali o 21-tisíc menej zamestnancov než v minulom roku, čo predstavuje medziročný pokles cez 1 %. Najviac pracovných miest ubudlo v exportne orientovanom priemysle, ale aj v nízko-kvalifikovaných službách ako obchod, doprava, ubytovanie a reštaurácie. Medzimesačne zaniklo vyše 7 tisíc pracovných miest, čo je najvyšší prepad od júna 2020," vymenúvajú analytici.

Podiel živnostníkov najviac narástol u nás


Vlna zvýšených odchodov do predčasného dôchodku mohla podľa IFP znížiť rast počtu zamestnancov v minulom roku približne o 0,7 až 1,1 percentuálneho bodu. Ku koncu vlaňajška požiadalo o predčasný dôchodok takmer 47 tisíc žiadateľov. V minulosti bol pritom priemerný ročný počet žiadateľov o túto dávku len zhruba 14 tisíc. Časť zamestnancov sa pravdepodobne presunula medzi živnostníkov. Ich počet sa najviac zvýšil v priemysle, stavebníctve ale aj v nízko–kvalifikovaných službách.

Podiel živnostníkov na zamestnanosti u nás narástol od roku 1995 najviac spomedzi krajín Európskej únie. Takmer celý rast počtu samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) bol za uplynulých 25 rokov generovaný skupinou živnostníkov bez zamestnancov, čo otvára otázky ohľadom ich motivácie a prípadného zneužívania systému. Ich podiel na celkovom počte SZČO predstavuje až 82 % a je piaty najvyšší v EÚ. Najväčšiu skupinu samostatných živnostníkov nájdeme v stavebníctve, kde je takto evidovaný každý tretí živnostník.

Zníženie nemeckého zahraničného obchodu


Nemecký zahraničný obchod zaznamenal v decembri výraznejšie ochladenie. Oproti novembru sa ich nominálny export medzimesačne znížil o 4,6 % a import až o 6,7 %.

„Pokles dovozu je obzvlášť dôležitý pre slovenských exportérov, keďže Nemecko je náš hlavný obchodný partner. Negatívne signály vysielajú aj decembrové objednávky v automobilovom priemysle, ktoré v Nemecku oproti predchádzajúcemu mesiacu poklesli o 15 %. Slovenský export zažil výraznejší pokles už v novembri, no vývoj v najväčšej ekonomike EÚ naznačuje, že negatívny trend môže pretrvávať aj v ďalších mesiacoch," uzavreli analytici IFP.


Zdroj: SITA.sk - Počet zamestnancov na Slovensku kontinuálne klesá, analytici majú jasnú odpoveď prečo je tomu tak © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na tavrijskom fronte na juhu Ukrajiny sa zvýšila intenzita bojov, Rusi podnikli stovky delostreleckých útokov
<< predchádzajúci článok
Podpora ekonomického rastu je najdôležitejšou úlohou vlády, podľa Fica sa z verejného obstarávania stala guľa na nohe (video)