Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. apríla 2013

Podozrivý z útokov v Bostone velebí na internete islamDvojicu podozrivú zo spáchania pondelňajších bombových útokov na maratóne v Bostone tvoria podľa posledných informácií 19-ročný Džochar A. Carnajev a jeho 26-ročný brat Tamerlan Carnajev pôvodom z ...Zdieľať
dzhokhar tsarnaev MOSKVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Dvojicu podozrivú zo spáchania pondelňajších bombových útokov na maratóne v Bostone tvoria podľa posledných informácií 19-ročný Džochar A. Carnajev a jeho 26-ročný brat Tamerlan Carnajev pôvodom z Čečenska.


Starší z bratov zahynul v prestrelke s políciou, zatiaľ čo po mladšom naďalej pátrajú na bostonskom predmestí Watertown.

Agentúra Reuters informuje, že práve Džochar A. Carnajev zverejňoval odkazy na islamistické webové stránky a iné výzvy za nezávislosť Čečenska.

Jeho stránku na ruskojazyčnej sociálnej sieti VK zaplavujú jeho hanlivé komentáre v ruštine a angličtine.


Mladík na svojej stránke uvádza, že maturoval v roku 2011 na škole v Cambridge, Massachusetts. Základnú školu podľa vlastných údajov navštevoval v Machačkale, hlavnom meste Dagestanu, ktorý hraničí s Čečenskom. Ako jazyky, ktoré ovláda, uvádza angličtinu, ruštinu a čečenčinu.

Ako svoj svetonázor označuje islam a za svoje osobné priority považuje kariéru a peniaze. Okrem iného zverejňoval linky na videá bojovníkov v sýrskej občianskej vojne a webové stránky s titulmi ako "Moje náboženstvo islam" a "Niet iného Boha ako Alaha". Propagoval tiež stránky vyzývajúce na nezávislosť Čečenska.

Obrazom: FBI zverejnila zábery podozrivých z útoku v Bostone


Militanti z Čečenska a ďalších oblastí nepokojného ruského Kaukazu doteraz útočili v Moskve a iných častiach Ruska prostredníctvom odpaľovania bômb a zadržiavania rukojemníkov. Ak sa potvrdí, že stoja aj za krvavými udalosťami v Bostone, pôjde o prvý prípad, keď uskutočnili teroristické útoky na Západe.

Dvojica podozrivých bratov sa údajne zdržiavala na území USA údajne niekoľko rokov a vyšetrovatelia sa momentálne prikláňajú k teórii, že útoky boli motivované moslimským extrémizmom.

Konflikt v Čečensku sa začal v roku 1994 ako separatistická vojna, čoskoro sa však zmenil na moslimské povstanie tých, čo si na Kaukaze želajú vznik nezávislého islamského štátu. Militanti z Čečenska a susedných oblastí uskutočnili za posledné roky v Rusku celú sériu teroristických útokov vrátane rukojemníckej drámy v moskovskom divadle v roku 2002, ktorá si vyžiadala 129 mŕtvych, ako aj obsadenia školy v Beslane v roku 2004, keď zahynulo vyše 330 osôb.

Odporúčame: 

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Podozrivými z útokov v Bostone sú bratia čečenského pôvodu (19. 4. 2013)
 FBI zverejnila zábery podozrivých, vyvolalo to rozruch (19. 4. 2013)
 Bostonský masaker má dvoch podozrivých, polícia nezatýkala (18. 4. 2013)
 Páchateľa bostonských útokov identifikovali pomocou kamier (17. 4. 2013)
 V Bostone zahynuli Číňanka, malý chlapček a zamilovaná žena (17. 4. 2013)
 Zverejnili kusy bômb, ktoré zabíjali v Bostone (17. 4. 2013)
 Na maratóne hrôzy v Bostone boli aj Slováci (16. 4. 2013)
 Na tragickom maratóne bola aj Chárova manželka s dcérou (16. 4. 2013)
 FBI zneškodnila v Bostone päť nevybuchnutých bômb (16. 4. 2013)
 Športovci reagujú na tragédiu v Bostone, svet je v šoku (16. 4. 2013)nasledujúci článok >>
Srbsko a Kosovo dosiahli kľúčovú dohodu
<< predchádzajúci článok
Budúci právnici reprezentovali Slovensko vo Washingtone

Podozrivý z útokov v Bostone velebí na internete islam - diskusné fórum čitateľov