Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. apríla 2013

Športovci reagujú na tragédiu v Bostone, svet je v šokuNielen športový svet je v šoku z tragédie, ktorá poznačila pondelňajší Bostonský maratón. Pri dvoch explóziách v blízkosti cieľa ...Zdieľať
sportovci venovali obetiam maratonu mi Hráči z klubu Saint Louis Cardinals.Foto: SITA/APBOSTON 16. apríla (WEBNOVINY) - Nielen športový svet je v šoku z tragédie, ktorá poznačila pondelňajší Bostonský maratón.


Pri dvoch explóziách v blízkosti cieľa zomreli 3 ľudia a viac ako 100 osôb utrpelo zranenia. Pôvodne údaje o počte obetí a zranených aktualizovali na spoločnej tlačovej konferencii policajný šéf Ed Davis a guvernér štátu Massachusetts Deval Patrick.

"Som zdesená zo správ o výbuchoch v cieli Bostonského maratónu, v myšlienkach som so všetkými na mieste. Niektorí ľudia sú naozaj veľmi chorí, kto len môže spáchať čosi takéto?" napísala prostredníctvom Twitteru Britka Paula Radcliffeová.

"Beh ľudí spája a to, čo sa stalo v Bostone, je príšerné," uviedol nemenej slávny etiópsky vytrvalec Haile Gebrselassie. Triumf jeho krajana Lelisu Desisu a Keňanky Rity Jeptoovej približne dve hodiny po dobehu najrýchlejších prehlušili výbuchy v dave povzbudzujúcom atlétov rekreačnej úrovne.

"Modlitby smerujú k všetkým zainteresovaným. WTF sa deje s ľuďmi? Veľmi smutné," emotívne reagoval basketbalista LeBron James. "Dúfam, že počet obetí už nenarastie. Akí zvrátení sú páchatelia takýchto činov..." povzdychla si tenisová legenda Martina Navrátilová.

"Bože, čo je s týmto svetom?" napísala ruská tenistka Jelena Vesninová, počas víkendu jedna zo súperiek Sloveniek v moskovskom semifinále Fede Cupu.

"V blízkosti cieľa explodovali dve bomby," informovalo facebookové konto Bostonského maratónu. "Pracujeme s príslušnými úradmi na zistení toho, čo sa vlastne stalo," uvádza sa ďalej v komuniké organizátorov. Televízne zábery ukázali svetlý dym stúpajúci približne do výšky 15 metrov.

Obrazom: Športovci si pripomenuli obete minútou ticha

Športovci si pripomenuli obete bostonského maratónu minútou ticha

Športovci si pripomenuli obete bostonského maratónu minútou ticha

Prvá explózia sa udiala v blízkosti obchodu so športovým tovarom a druhá neďaleko improvizovaných tribún o 12 sekúnd neskôr. Od štartu maratónu uplynulo presne 4:09:44 h, keď na adrese 673 Boylston Street vypukla panika a rozľahol sa nárek zranených.

Dobiehajúci maratónci sa vo všeobecnom zmätku miešali s unikajúcimi divákmi a zasahujúcimi policajtmi, hasičmi či záchranármi. Zdravotné centrá, ktoré sa mali postarať o vyčerpaných bežcov, sa okamžite zmenili na "poľné" ošetrovne.

Video: Bomba vybuchla neďaleko slovenskej zástavyPodľa CNN je jednou z obetí 8-ročný chlapec a mnohí zranení prišli o končatiny. V bostonských nemocniciach údajne ošetrili najmenej 110 ľudí vrátane ôsmich detí, pričom najmenej osem pacientov sa nachádza v kritickom stave.

"Človeku vedľa mňa to odtrhlo nohu pod kolenom, ale žil. Bolo to zlé a rýchle. Zaznela gigantická explózia, cítili sme na tvárach tlakovú vlnu a policajti kričali, aby sme utekali, lebo tam môžu byť ďalšie bomby," povedal Mark Hagopian, majiteľ hotela Charlesmark. Noviny Boston Globe odhadli počet zranených na 125. Niektorí bežci pokračovali priamo do nemocníc, aby darovali krv. 

Podujatie sa pravidelne koná tretí aprílový pondelok na Patriots Day, premiéra bola v roku 1897. Začína sa v Hopkintone a končí na Copley Square. Bostonský maratón prilákal 27 000 bežcov, ktorým pri trati drukovalo približne pol milióna divákov.

Medzi aktérmi boli aj viacerí Slováci. Matej Bizik finišoval za 2:52:52 h na 1058. mieste celkovo a medzi mužmi na 998. priečke. Pod tri hodiny sa dostal aj Ján Roziak (2:54:33), Zuzana Trnovcová dobehla ako 399. žena za 3:12:07 h.

V cieli zaregistrovali zo Slovenska podľa dosiaľ zverejnených výsledkových listín aj Dušana Tomku (3:12:33), Petra Králika (3:14:43), Ladislava Šimka (3:28:01), Katarínu Whelanovú (3:33:15), Miroslava Šoreka (3:47:12) i Viliama Nováka (3:49:11).

"Zatiaľ nemáme všetky odpovede. Stále nevieme, kto to urobil a prečo, ale zistíme to, dostaneme sa tomu na koreň. Všetky zodpovedné osoby či skupiny pocítia plnú ťarchu spravodlivosti," predznamenal americký prezident Barack Obama a prisľúbil lokálnym autoritám všetku potrebnú pomoc federálnych úradov pri vyšetrovaní. Nepoužil slovo "terorizmus".

Obrazom: Výbuch bomby v Bostone

Obrazom: Výbuch bomby v Bostone

Nielen Washington a New York, terče útokov z 11. septembra 2001, však sprísnili bezpečnostné opatrenia. Pridali sa aj radnice Los Angeles či San Francisca na západnom pobreží USA. Z prostredia Bieleho domu neskôr odznela nezdrojovaná definícia: "Každá udalosť s viacerými výbušnými zariadeniami - a táto sa takou javí byť - je jasným aktom terorizmu." Senátorka Dianne Feinsteinová na otázku, či išlo o teroristický čin, odpovedala: "Vyzerá to tak."

Boston vyhlásili za bezletovú zónu a preventívne v ňom vypli signál mobilných operátorov, aby zabránili spusteniu prípadných ďalších výbušných zariadení na diaľku. Polícia našla ďalšie dve, informovala NBC s dôvetkom, že to len umocňuje podozrenie z koordinovaného útoku.

Video: Explózia si vyžiadala vyše stovky zranených a troch mŕtvych ľudíMédia referovali o jednej ďalšej detonácii, podľa bezpečnostných zložiek išlo o kontrolovaný výbuch. Nepotvrdili sa pôvodné informácie o neskoršej explózii v John F. Kennedy Presidential Library and Museum približne 5 km od cieľa maratónu. Informoval o nej spomenutý policajný šéf Ed Davis, ale jeho tlačové oddelenie potom aktualizovalo správu - tento incident bol nesúvisiacim požiarnym poplachom, ktorý zrejme vyvstal zo skratu.

V Bostone po tragédii odvolali pondelňajší zápas hokejovej NHL medzi miestnymi Bruins a mužstvom Ottawa Senators. Reportéri pri hale TD Garden referovali o odjazde kapitána "medveďov" Zdena Cháru z parkoviska a čoskoro opustil priľahlé priestory autobus hostí.

Náhradný termín ešte nestanovili. Zápas bejzbalovej NBL Boston Red Sox - Tampa Bax Rays (3:2) sa skončil viac ako hodinu pred výbuchmi, Fenway Park je necelé dve kilometre od miesta tragédie. Utorňajší duel basketbalovej NBA Boston - Indiana odvolali bez náhrady - Celtics aj Pacers už majú istotu postupu do play-off z konkrétnych pozícií.

"Je to hrozný deň pre Boson," uviedol guvernér štátu Massachusetts Deval Patrick. Americký minister spravodlivosti Eric Holder nariadil príslušným úradom vrátane FBI, aby incident riadne vyšetrili.

Podľa Joela Laineho, šéfa Parížskeho maratónu, ktorý sa konal 7. apríla, pondelňajšie udalosti nepochybne budú mať negatívny vplyv na atmosféru nedeľňajšieho Londýnskeho maratónu i podobných masových akcií: "Podujatia tohto typu teraz určite bude sprevádzať klíma podozrievavosti a obáv. Dokážem si predstaviť napätie, ktoré sa vkradne do účastníkov a ich blízkych."

Organizátori spomenutého Londýnskeho maratónu oznámili sprísnenie bezpečnostných opatrení, ale potvrdili konanie podujatia. Výkonný riaditeľ Nick Bitel pre BBC Radio 5 Live skonštatoval: "Je to veľmi smutný deň pre atletiku a našich priateľov a kolegov v tomto odvetví. Neprikročili sme však k rozhodnutiu zrušiť náš beh, hoci ešte musíme vyhodnotiť všetky aspekty. Posúdime, čo sa stalo, a pokúsime sa nájsť metódy na posilnenie bezpečnosti účastníkov, prijať všetky predstaviteľné opatrenia. Maratón - a týka sa to všetkých podujatí vo verejnom priestore - je taký bezpečný, ako je to v uliciach aj inokedy. Nie sme na štadióne, nemôžeme pristúpiť k výlukám, ktoré sa dajú aplikovať v budovách a iných uzavretých priestoroch."

Hlavná superintendantka Metropolitan Police Julia Pendryová povedala: "Londýnsky maratón má svoj bezpečnostný plán. Spolu s organizátormi znova všetko vyhodnotíme."

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V cieli Bostonského maratónu vybuchli bomby, hlásia obete (15. 4. 2013)
 Obrazom: Chaos a krv v uliciach Bostonu po explóziach (15. 4. 2013)nasledujúci článok >>
Utorňajšie teploty sa vyšplhajú vysoko, bude krásne
<< predchádzajúci článok
Slovensko zažije najväčšie cvičenie NATO za desať rokov

Športovci reagujú na tragédiu v Bostone, svet je v šoku - diskusné fórum čitateľov

Bostonský maratón16.4. 13:42:16