Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

24. augusta 2020

Poklad zlatých moslimských mincí objavili v Izraeli, väčšina je stará než tisíc rokov (foto)V Izraeli objavili poklad zlatých moslimských mincí starých stovky rokov. Zbierka, ktorú našli mladí dobrovoľníci pri meste Javne v centrálnom Izraeli, pozostáva zo 425 mincí, pričom väčšina z nich sa ...Zdieľať
israel_archeology_01901 b5bf4a47bfe44e378d29f3a21af6a27c 676x451 24.8.2020  - V Izraeli objavili poklad zlatých moslimských mincí starých stovky rokov. Zbierka, ktorú našli mladí dobrovoľníci pri meste Javne v centrálnom Izraeli, pozostáva zo 425 mincí, pričom väčšina z nich sa datuje do čias Abbásovského kalifátu, asi 1100 rokov dozadu.


Okrem iného poklad zahŕňa aj stovky menších častí zo zlatých mincí, ktoré zrejme predstavovali menšie nominálne hodnoty. Podľa vyhlásenia archeológov z Izraelského pamiatkového úradu je nález "mimoriadne vzácny".

Odborník na mince zo spomínaného úradu Robert Kool vysvetlil, že počiatočná analýza naznačuje, že sú z konca 9. storočia. Ten sa považuje za zlatý vek Abbásovského kalifátu, ktorý kontroloval väčšinu Blízkeho východu a severnej Afriky. "Dúfajme, že štúdia pokladu nám povie viac o období, o ktorom stále vieme veľmi málo," skonštatoval Kool.

Objav patrí medzi najväčšie poklady starovekých mincí nájdené v Izraeli. V roku 2015 amatérski potápači objavili pri pobreží starovekého prístavu Cézarea zhruba 2 000 zlatých mincí pochádzajúcich z obdobia Fátimovského kalifátu z 10. a 11. storočia.


Zdroj: Webnoviny.sk - Poklad zlatých moslimských mincí objavili v Izraeli, väčšina je stará než tisíc rokov (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Facebook doplatí vo Francúzsku dane za desaťročie, suma sa vyšplhala na vyše 100 miliónov eur
<< predchádzajúci článok
Austráliu prekvapilo chladné počasie, v niektorých oblastiach snežilo po 15 rokoch (video)

Poklad zlatých moslimských mincí objavili v Izraeli, väčšina je stará než tisíc rokov (foto) - diskusné fórum čitateľov