Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. júna 2013

Policajti ma chceli zastrašiť, tvrdí novinárka



Redaktorka Hospodárskych novín Martina Ruttkayová Tvardzíková išla minulý týždeň na policajné prezídium odovzdať časť tajných materiálov, týkajúcich sa tunelovania Vojenského spravodajstva, ...



Zdieľať
tajne BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) - Redaktorka Hospodárskych novín Martina Ruttkayová Tvardzíková išla minulý týždeň na policajné prezídium odovzdať časť tajných materiálov, týkajúcich sa tunelovania Vojenského spravodajstva, ktoré dostala.


Podľa denníka Sme namiesto formálneho úkonu, ktorý by mal trvať pár minút, ju vraj čakal prísny výsluch, počas ktorého na ňu policajti tlačili, aby im vyzradila, kto jej materiál dal.

„Jeden z nich sa opýtal, či mi ako matke dieťaťa stojí za to stretávať sa s osobou, ako je Roman Mikulec. Keď som sa opýtala, ako to myslí, povedal, že Mikulec je predsa trestne stíhaný,“ opísala výsluch denníku Sme.

Mikulec je bývalý riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby. Cez víkend mu polícia prehľadala auto, v ktorom údajne našla utajované dokumenty, a na dva dni ho zadržala. Teraz je obvinený z ohrozenia utajovanej skutočnosti.

Policajti podľa Sme zobrali Ruttkayovej Tvardzíkovej odtlačky prstov aj DNA na porovnanie s obálkou, v ktorej im dokument odovzdala. Z výsluchu podľa nej vyplynulo, že policajti sledovali Romana M., vedeli kedy, na akom aute sa s ním stretla, kedy s ním telefonovala. Žiadali od nej e-mailovú komunikáciu s ním a keď im ju odmietla dať, povedali, že si ju zoženú príkazom. „Každého, kto niečo vie, chcú zastrašiť,“ opísala Sme.

V utorok jej tiež podľa jej slov policajný prezident Tibor Gašpar odporučil, aby sa prípadu už nevenovala. „Povedal som jej, že vo veci, kde je zainteresovaná ako svedok, by bolo vhodnejšie, aby noviny poverili niektorého z jej kolegov. V druhej časti, ktorá sa týka podozrení z tunelovania, jej poskytujeme informácie ako všetkým ostatným,“ povedal pre Sme Gašpar.

Sme píše, že najprv sľúbil aj vyjadrenie k priebehu jej výsluchu, napokon ho neposkytol. Odvolal sa na zákaz špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ten popoludní vyhlásil, že o prípade už bude informovať len on.

Kováčik odkázal, že ktokoľvek môže podať voči postupu policajtov sťažnosť. To isté povedal aj minister vnútra Robert Kaliňák na otázku, či dá prípad preveriť inšpekcii. Slová novinárky podľa Sme ani jeden z nich nepoprel. Ruttkayová Tvardzíková, ktorej manžel Jozef Tvardzík pracuje v Sme, sa ešte poradí s právnikmi, či sa bude sťažovať.

Tajné dokumenty bol polícii odovzdať aj redaktor Sme Miroslav Kern. Vopred sa neohlásil, na okresnom riaditeľstve boli preto najprv v pomykove. Neskôr sa policajti riadili pokynmi okresného riaditeľa. Zvažovali aj prehliadku redakcie Sme pre obálku, ktorú so sebou Kern nepriniesol, potom od toho upustili. Boli podľa neho slušní.

Opoziční poslanci chcú dnes pre výsluch redaktorky požiadať o zvolanie mimoriadneho bezpečnostného výboru. Ak žiadosť podpíše tretina z nich, predseda výboru Jaroslav Baška zo Smeru ho musí zvolať do siedmich dní.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Kauza VSS pripomína podľa Richarda Sulíka obdobie mečiarizmu (24. 6. 2013)
 Bývalého šéfa tajných Mikulca spolu s priateľkou obvinili (24. 6. 2013)
 Premiér Fico má prešetriť rozklad vojenského spravodajstva (21. 6. 2013)
 Slovensko má skrz kontrarozviedku bezpečnostný problém (17. 6. 2013)
 Kauza tunelovania VSS sa dostane na mimoriadnu schôdzu (17. 6. 2013)
 Kauza VSS podľa Fica poškodila dobré meno tajných služieb (16. 6. 2013)
 Tibenský chce, aby sa mu exdôstojníčka z VSS ospravedlnila (14. 6. 2013)
 Bývalej príslušníčke VSS Svrčekovej vynadali do handier (13. 6. 2013)
 Ficova vláda odmieta politikárčenie s kauzou VSS (12. 6. 2013)
 Tajní majú ďalší spis o plytvaní peňazí vo VSS (12. 6. 2013)



nasledujúci článok >>
Americký prezident sa v Afrike sústredí na podporu obchodu
<< predchádzajúci článok
Albánske parlamentné voľby vyhrali opoziční socialisti