Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. júna 2013

Tajní majú ďalší spis o plytvaní peňazí vo VSS



Denník Sme dostal anonymne dokument s hlavičkou VSS z februára 2010, ktorý tvrdí, že námestník riaditeľa Vojenského spravodajstva Róbert Tibenský mal ako funkcionár vojenskej rozviedky v rokoch 2004 ...



Zdieľať
tajne BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Denník Sme dostal anonymne dokument s hlavičkou VSS z februára 2010, ktorý tvrdí, že námestník riaditeľa Vojenského spravodajstva Róbert Tibenský mal ako funkcionár vojenskej rozviedky v rokoch 2004 až 2008 zneužívať svoje postavenie a obohacovať sa zo štátnych peňazí - hlavne prenájmom bytov pre vlastnú potrebu.


Je to ďalší materiál s podozreniami o plytvaní peňazí a obohacovaní sa vo vojenských tajných službách.

Denník Sme opisuje, z čoho Róberta Tibenského v dokumente podozrievali.

Ako šéf jedného z odborov vojenskej tajnej služby mal podľa Sme zariadiť prenájom bytov na spravodajské účely, ktoré sa však v skutočnosti využívali len na osobné potreby. Správa konštatuje, že záznamy o využití na spravodajské účely neexistujú.

Išlo dovedna o štyri zariadené byty. Tri boli v Bratislave a jeden na severnom Slovensku, ďalej kancelárske priestory v Bratislave a garáž v hlavnom meste. Správa píše o „zneužití osobitných finančných prostriedkov v celkovej výške 1 992 335 korún (66 133 eur)", dodalo Sme.

„V uvedenom období mal Róbert Tibenský pomer a potreboval vyriešiť bývanie, pretože rodinný dom odovzdal manželke a deťom. Týmto si elegantne zabezpečil bývanie vo veľmi lukratívnej časti mesta pre seba a milenku,“ píše sa v dokumente podľa Sme o jednom z bytov. Prenájom mal stáť 816 470 korún (27-tisíc eur).


Spis už prešetrovali

Podľa Sme so ženou, tiež zamestnankyňou služby, materiál spája aj prenajatý byt na Liptove.

Materiál takéto konanie vyhodnocoval ako bezpečnostné riziko a voči Róbertovi Tibenskému sa malo okamžite začať konanie vo veci posúdenia bezpečnostnej previerky a mal byť za uvedené skutočnosti trestnoprávne zodpovedný.

„Týmto konaním došlo s najväčšou mierou pravdepodobnosti k zneužitiu pridelených osobitných finančných prostriedkov služby a k zavádzaniu riaditeľa VSS o činnosti jeho oddelenia a odboru,“ píše sa podľa Sme v šesťstránkovej fotokópii s pečiatkou VSS, ktorá má číslo jeden.

Utajená je najnižším stupňom „vyhradené“, a ak ide o pravý dokument, mal byť adresovaný šéfovi služby Jurajovi Šebovi. Ten viedol službu v rokoch 2007 až 2010 – za prvej vlády Roberta Fica.

Minister obrany Martin Glváč z Róberta Tibenského urobil šéfa rozviedky a neskôr po reorganizácii vojenských tajných služieb zástupcu riaditeľa spojeného Vojenského spravodajstva.

Sme konštatuje, že ide zrejme o rovnaký, alebo podobný dokument, o ktorom pred pol rokom písal Nový Čas. Ten Róberta Tibenského nemenoval. V tom čase riadil Vojenské obranné spravodajstvo (VOS). Hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková vtedy povedala, že „vec bola prešetrená bývalou premiérkou Radičovou“ a že „napriek tomu, že podobných anonymných podnetov bolo viac, ich opodstatnenosť sa nepreukázala“.

Ministerstvo na otázky Sme odpísalo, že mu nie je jasné, aký dokument má Sme k dispozícii. „Ministerstvo obrany sa preto nebude zapájať do spravodajských hier“. Denník dokument odovzdal výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva a polícii.


Expremiérka výsledky vyšetrovania nepozná

Iveta Radičová, ktorá Róberta Tibenského v roku 2011 vymenovala za šéfa VOS, však výsledky vyšetrovania nepozná.

O vyšetrovaní nič nevie ani šéf inšpekcie ministerstva z čias Ľubomíra Galka a Radičovej Marián Majer a ani Galko. Podozrenia sa tak zrejme overovali len v rámci spravodajstva, poznamenalo Sme.

Šéf výboru na kontrolu vojenských tajných Martin Fedor (SDKÚ-DS) chce zvolať osobitný kontrolný výbor a navštíviť ministra Glváča, ktorého sa chce spýtať, či začne brať situáciu vážne, alebo bude ďalej hovoriť o vymyslených slohových prácach. „Vidíme tu postupnú totálnu devastáciu Vojenského spravodajstva, ktorá sa zrejme tiahne dlho. Situáciu vnútri a okolo Vojenského spravodajstva považujem za vážnu“.

Bývalý zástupca riaditeľa VSS z Galkových čias Vladimír Suchodolinský priznal, že viem o tom vyšetrovaní, no priamo sa na ňom nezúčastnil. Podľa jeho slov v článku to vykonávalo oddelenie vnútornej bezpečnosti. Suchodolinský vyslovil aj ďalšie pochybnosti o Róbertovi Tibenskom, ktorý bol vojenským pridelencom v Izraeli. „Počas vedenia služby pánom Mikulcom pán Róbert Tibenským oficiálne odmietol absolvovať polygrafické vyšetrenie po svojom návrate zo zahraničia“.

Ministerstvo na otázku o odmietnutí detektoru lži nereagovalo, Radičová tvrdí, že Róbert Tibenský bol na polygrafe viackrát.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pavol Paška rozhodol o mimoriadnej schôdzi ku kauze VSS (10. 6. 2013)
 Vládni poslanci pretlačili, aby výbor skončil s kauzou VSS (30. 5. 2013)
 Minister Glváč chce odtajniť dokumenty o tunelovaní VSS (29. 5. 2013)
 Materiál o tunelovaní VSS je podľa Glváča neautentický (28. 5. 2013)
 Spravodajskí dôstojníci vypovedali v kauze VSS (28. 5. 2013)
 Bývalý šéf VSS má obavy, ža sa ničia dôkazy o tunelovaní (28. 5. 2013)
 Manipuláciu so spisom o tunelovaní VSS prešetria, majú mlčať (27. 5. 2013)
 Vyšetrovanie podľa Roberta Fica ukázalo, že VSS netunelovali (25. 5. 2013)
 Glváč neinformoval výbor o tunelovaní, stopli to Smeráci (24. 5. 2013)
 O tunelovaní VSS chce vypovedať ďalší vysoký exfunkcionár (24. 5. 2013)



nasledujúci článok >>
Európsky bankový systém ohrozuje priveľká regulácia
<< predchádzajúci článok
Rozvíjajúce sa krajiny predbehli OECD v spotrebe ropy