Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. júna 2013

Bývalej príslušníčke VSS Svrčekovej vynadali do handier



Bývalá príslušníčka Vojenskej spravodajskej služby (VSS) poručíčka Katarína Svrčeková o sebe tvrdí, že sa stala prostriedkom na nátlak, aby sa nikdy neukázala pravda, ako to bolo s údajným ...



Zdieľať
katarina svrcekova BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Bývalá príslušníčka Vojenskej spravodajskej služby (VSS) poručíčka Katarína Svrčeková o sebe tvrdí, že sa stala prostriedkom na nátlak, aby sa nikdy neukázala pravda, ako to bolo s údajným tunelovaním v tajnej službe.


„Pociťujem obrovský strach, ktorý sa stále stupňuje,“ povedala Svrčeková, ktorá vo štvrtok prvý raz predstúpila pred novinárov.

Ako dodala, súčasťou všetkého sa stala preto, že je blízkou priateľkou bývalého šéfa VSS Romana Mikulca, ktorý kauzu začal vyšetrovať. „Stala som sa zároveň nástrojom na kompromitáciu môjho priateľa,“ povedala.

So svojou situáciou sa obrátila na zastupujúceho šéfa VSS Roberta Tibenského, šéfa armády Petra Vojteka, ministra obrany Martina Glváča aj premiéra Roberta Fica. Neuspela a skončila ako veliteľka čaty bojovej jednotky v Trebišove.


Dôstojníčku šikanovali

Kontrolný výbor bude až v pondelok, požiadal o to Smer

Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva bude v pondelok. O odklad rokovania z pôvodne navrhovaného piatka požiadali poslanci Smeru-SD.

„Poslanci Smeru majú väčšinu, takže bez ich účasti sa výbor uskutočniť nemôže. Nebudem zbytočne ťahať poslancov opozície na výbor, o ktorom vopred viem, že nebude, ak ide o jednodňový odklad," uviedol pre agentúru SITA predseda výboru Martin Fedor (SDKÚ-DS).

"Rokovanie o pokračujúcej kauze Vojenského spravodajstva bude v pondelok predpoludním, ešte pred mimoriadnou parlamentnou schôdzou o tejto téme, aj za účasti ministra," informoval Fedor.

Predseda výboru M. Fedor dostal v stredu ďalšie utajované skutočnosti z prostredia VS a situáciu okolo vojenského spravodajstva považuje za neúnosnú. "Na mimoriadnej schôdzi sa pokúsim vysvetliť, že poslanci nie sú vyšetrovatelia, ale toto už nie je nejaká kauzička. Škandál okolo vojenského spravodajstva, podozrenia, vynášania materiálov a sporov súčasných a bývalých dôstojníkov má taký rozsah, že sa stal bezpečnostným problémom Slovenska, ktorý by mal začať riešiť aj premiér osobne ako predseda Bezpečnostnej rady SR,“ vyhlásil Fedor. Svrčeková nastúpila do VSS hneď po nábore, keď ju tam vyčlenili z armády. Robila si svoju prácu, kým neprišla po voľbách zmena vedenia služby. „Zo spravodajskej dôstojníčky som sa stala predmetom šikany, zastrašovania, vyhrážania a diskriminácie a v neposlednom rade aj hrubého nátlaku,“ tvrdí.

Absolvovala štyri údajne dehonestujúce bezpečnostné pohovory, ktoré sa uskutočňujú vtedy, ak sa zistia o spravodajcovi nové skutočnosti. Dožila sa vraj vulgarizmov (slovo špinavá handra bolo najmenej vulgárnym) a nátlaku.

Verí, že cez ňu len chceli nájsť niečo na Mikulca. Obvinili ju, že jej kúpil byt, čo podľa Svrčekovej nie je pravda, má hypotéku. Potom sa rozhodla podať sťažnosť, obrátila sa s tým na Tibenského. Ten ju vraj od toho odhováral a ponúkal jej, že dostane funkciu v spojenom vojenskom spravodajstve a hodnosť kapitána. "Ja som pánovi Tibenskému nedôverovala, tak som túto ponuku neprijala,“ dodala.

Sťažnosť podala, ľudia sa jej vraj smiali do očí, stala sa čiernou ovcou VSS. Rozhodla sa, že odíde z armády do civilu, ale neuspela a musela tam ďalej celé mesiace byť. Napokon sa rozhodla, že požiada o zrušenie bezpečnostnej previerky, čo jej zákon umožňuje, a budú ju musieť vyhodiť ako nedôveryhodnú.


Minister Glváč je hanbou politiky, tvrdí Galko

Stalo sa však len to, že ju vrátili do ozbrojených síl a prevelili ju do chemického práporu Rožňava. „Absurdný rozkaz, pretože na takéto niečo som nikdy nemala školenie, vzdelanie, prax,“ povedala Svrčeková. Šéfovia tajných sa s ňou o tom nechceli rozprávať, požiadala o stretnutie s ministrom Glváčom. Ten jej vraj povedal, že ju chápe, ale nie je v pozícii, že „môže buchnúť do stola a pán Tibenský a pán Skuhra ho budú poslúchať“. Aj v Rožňave požiadala o ukončenie pracovného pomeru. Po troch mesiacoch, pričom medzitým informovala aj premiéra Fica, dostala ďalší personálny rozkaz o prevelení do Trebišova. Má tam robiť veliteľku čaty bojovej jednotky. „To nie je niečo, čo by som vedela a chcela vykonávať,“ povedala.

Bývalý minister obrany a poslanec Ľubomír Galko (SaS) hovorí, že je to otrasné svedectvo o arogancii moci a že minister Glváč nemá dosah na podriadených vysokých dôstojníkov tajnej služby. „Martin Glváč nemá pod kontrolou svoju tajnú službu. Miesto obrany Slovenska sa agenti venujú škandalizovaniu a zastrašovaniu a prenasledovaniu vlastných ľudí,“ povedal Galko. Podľa neho z tajných spisov vyberajú intímne informácie. „Minister Glváč je hanbou nielen tejto smeráckej vlády, minister Glváč je hanbou celej politickej scény. Tajné služby vrátil do čias lexizmu a mečiarizmu," vyhlásil Galko. Podľa neho Glváč slabosťou a nečinnosťou paralyzoval všetkých vojakov, na ktorých sa Svrčeková obrátila.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ficova vláda odmieta politikárčenie s kauzou VSS (12. 6. 2013)
 Tajní majú ďalší spis o plytvaní peňazí vo VSS (12. 6. 2013)
 Pavol Paška rozhodol o mimoriadnej schôdzi ku kauze VSS (10. 6. 2013)
 Vládni poslanci pretlačili, aby výbor skončil s kauzou VSS (30. 5. 2013)
 Minister Glváč chce odtajniť dokumenty o tunelovaní VSS (29. 5. 2013)
 Materiál o tunelovaní VSS je podľa Glváča neautentický (28. 5. 2013)
 Spravodajskí dôstojníci vypovedali v kauze VSS (28. 5. 2013)
 Bývalý šéf VSS má obavy, ža sa ničia dôkazy o tunelovaní (28. 5. 2013)
 Manipuláciu so spisom o tunelovaní VSS prešetria, majú mlčať (27. 5. 2013)
 Vyšetrovanie podľa Roberta Fica ukázalo, že VSS netunelovali (25. 5. 2013)



nasledujúci článok >>
Bayer oslavou 150. výročia podporuje dobrovoľnícke projekty
<< predchádzajúci článok
Smer-SD navrhol za šéfa prokuratúry Ficovho spolužiaka