Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. júna 2007

Poľsko je pripravené vetovať navrhovanú zmluvu EÚVaršava je stále pripravená vetovať úsilie o prijatie novej ústavnej zmluvy Európskej únie, ak nedosiahne svoj cieľ v otázke prerozdelenia hlasov. Vyhlásil v utorok poľský premiér Jaroslaw ...Zdieľať

VARŠAVA 19. júna (WEBNOVINY) - Varšava je stále pripravená vetovať úsilie o prijatie novej ústavnej zmluvy Európskej únie, ak nedosiahne svoj cieľ v otázke prerozdelenia hlasov. Vyhlásil v utorok poľský premiér Jaroslaw Kaczyński, ktorý sa tak opakovane prihlásil k svojmu nekompromisnému stanovisku v súvislosti s reformou hlasovacieho systému v Európskej únii.

Podľa Varšavy navrhovaný systém "dvojnásobnej väčšiny" prenáša moc z malých a stredných krajín na väčšie štáty, ako je Nemecko, ktoré má oproti Poľsku viac ako dvojnásobný počet obyvateľov. Podľa Varšavy by bolo spravodlivejšie, keby súhrn volebných hlasov vychádzal z druhej odmocniny počtu obyvateľov krajín.

"Druhá odmocnina je najlepším riešením, ale sme otvorení diskusii," povedal Kaczyński. "Opakujem, čo som už povedal: nikto nemôže rátať s naším súhlasom. Veto by bolo extrémnym riešením, " uviedol poľský premiér dva dni pred rozhodujúcim summitom EÚ. "Poľsko je členom EÚ ako všetci ostatní a nemôžeme akceptovať, že sa nám berie právo na diskusiu," skonštatoval Kaczyński. "Povedali nám, že každý môže predstaviť svoje návrhy, dokonca i tie najkontroverznejšie... Každý okrem Poľska," uviedol Kaczyński pre poľský rozhlas.

Poľsko varuje, že ak sa otázka hlasovacieho systému na summite neotvorí, nechá celú medzivládnu konferenciu skončiť neúspechom. Väčšina členov EÚ sa však už prerozdeľovaním hlasov zaoberať nechce.

Cieľom júlovej konferencie je navrhnúť novú ústavnú zmluvu, ktorá by mohla vstúpiť do platnosti do roku 2009 pred voľbami do Európskeho parlamentu a ukončiť tak ústavnú krízu, ktorá by mohla voľby ovplyvniť.

SITA/AFP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na podstate Zákonníka práce je podľa Fica absolútna dohoda
<< predchádzajúci článok
Väčšina Švédov proti prijatiu eura

Poľsko je pripravené vetovať navrhovanú zmluvu EÚ - diskusné fórum čitateľov

EU chce brzy přerozdělování lidských zdrojů (migrantů)19.6. 14:14:14