Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. júna 2007

Väčšina Švédov proti prijatiu euraVäčšina Švédov je proti vstupu ich krajiny do eurozóny, a to takmer štyri roky potom, ako krajina odmietla prijať v referende euro. Ukázali to výsledky prieskumu verejnej mienky publikované v utorok, ...Zdieľať

ŠTOKHOLM 19. júna (WEBNOVINY) - Väčšina Švédov je proti vstupu ich krajiny do eurozóny, a to takmer štyri roky potom, ako krajina odmietla prijať v referende euro. Ukázali to výsledky prieskumu verejnej mienky publikované v utorok, ktorý vzal do úvahy odpovede 6932 respondentov. Prieskum, ktorý uskutočnil švédsky štatistický úrad Statistics Sweden (SCB) ukázal, že 53,8 percenta opýtaných by v opakovanom ľudovom hlasovaní povedalo jednotnej európskej mene "nie". Za vstup do eurozóny sa vyjadrilo 33,3 percenta Švédov, zatiaľ čo 13 percent sa nevedelo rozhodnúť.

Švédsko je členom Európskej únie, no nie eurozóny, keďže sa v septembri 2003 jeho obyvatelia vyjadrili proti. Výsledky prieskumu ukázali, že opozícia voči jednotnej mene vzrástla oproti decembru 2006, keď euro odmietlo 51,5 percenta a 34,7 percenta by s prijatím eura súhlasilo. V máji 2006 bolo proti euru 49 a za euro 35 percent obyvateľov Švédska.

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poľsko je pripravené vetovať navrhovanú zmluvu EÚ
<< predchádzajúci článok
V novom francúzskom parlamente viac žien, málo menšín

Väčšina Švédov proti prijatiu eura - diskusné fórum čitateľov

Proč nepřijmout EURO19.6. 14:13:22