Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. decembra 2021

Populistickí lídri rokujú o zmenách v EÚ, Únia sa správa ako superštát a narúša tradície svojich členovLídri európskych pravicovo-populistických strán sa v sobotu stretli v poľskej Varšave. Chcú diskutovať o spolupráci a zmene v Európskej únii, ktorú obviňujú z toho, že sa správa ako superštát ...Zdieľať
hungary_visegrad_four_group_29041 eb883ebcb87a4b98ba1254113235274a 676x451 4.12.2021 (Webnoviny.sk) - Lídri európskych pravicovo-populistických strán sa v sobotu stretli v poľskej Varšave. Chcú diskutovať o spolupráci a zmene v Európskej únii, ktorú obviňujú z toho, že sa správa ako superštát narúšajúci tradície a právomoci 27 členských krajín.


Na zhromaždení vo Varšave by mal byť líder poľskej nacionalistickej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski, maďarský premiér Viktor Orbán či francúzska krajne pravicová líderka Marine Le Penová.

Le Penová má blízko k Putinovi


Stretnutie v poľskej metropole nasleduje po októbrovej návšteve spomenutej Le Penovej v Budapešti, ktorá bola súčasťou jej a Orbánovho úsilia upevniť postavenie európskej pravice. Prichádza tiež v čase, keď sa poľská a maďarská vláda ocitli v patovej situácii vo vzťahu k EÚ, ktorá obom krajinám zadržiava finančné prostriedky z dôvodu niektorých nedemokratických krokov.

Strana PiS dlho odmietala spoluprácu s Le Penovou pre jej vrúcny vzťah s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa s ňou však stretol v októbri v Bruseli a v piatok ju hostil na večeri vo Varšave.

Strany majú spoločnú ideológiu


Šestnásť európskych populistických strán vydalo v júli spoločné ideologické vyhlásenie, v ktorom namietalo proti súčasnému smerovaniu EÚ. Medzi signatármi boli Kaczynského PiS, Orbánov Fidesz, Le Penovej Národné zhromaždenie, rakúska Strana slobody a španielsky Vox.

Objavili sa správy, že strany pracujú na vytvorení skupiny v Európskom parlamente, čo poľskí predstavitelia tento týždeň popreli.


Zdroj: Webnoviny.sk - Populistickí lídri rokujú o zmenách v EÚ, Únia sa správa ako superštát a narúša tradície svojich členov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Policajný zbor víta iniciatívu Kolíkovej, tvorcovia hoaxov by mali byť za svoje skutky postihovaní
<< predchádzajúci článok
Zamestnanci v cestovnom ruchu sú v neistote, banky podnikateľom už nevládzu vychádzať v ústrety

Populistickí lídri rokujú o zmenách v EÚ, Únia sa správa ako superštát a narúša tradície svojich členov - diskusné fórum čitateľov