Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. augusta 2020

Posádka lode Crew Dragon sa čoskoro vráti na Zem, SpaceX a NASA dokončujú prípravyAmerický Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a spoločnosť SpaceX dokončujú ...Zdieľať
spacex_astronauts_return_10741 ccbb4cec653e45739f853795e6949f17 676x451 1.8.2020 (Webnoviny.sk) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a spoločnosť SpaceX dokončujú prípravy návratu vesmírnej lode Crew Dragon z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) s astronautmi Bobom Behnkenom a Dougom Hurleym. Ak to počasie dovolí, dvojica by sa mala vrátiť na Zem v nedeľu 2. augusta.


Astronauti sa v súčasnosti lúčia s kolegami na ISS a potom by sa mali nalodiť do Crew Dragon, ktorú prezývajú Endeavour, a pripraviť na odchod.

Podmienky zatiaľ vyhovujú


Kapsula by sa mala podľa plánov od stanice odpojiť v nedeľu približne o 1:34 stredoeurópskeho letného času. Jej pristátie vo vodách Mexického zálivu pri Floride je naplánované na 20:42 stredoeurópskeho letného času.

Pristávanie by mohol skomplikovať hurikán Isaias, ktorý sa blíži k Floride. Tímy NASA a SpaceX ho preto dôkladne monitorujú a zhodnocujú následky, ktoré by mohol mať na vybrané miesta pristátia lode. Zatiaľ sú však podľa NASA podmienky na niekoľkých miestach vyhovujúce.

Prvotiny pre SpaceX aj NASA


Crew Dragon od SpaceX priviezla Behnkena a Hurleyho na ISS koncom mája v rámci misie Demo-2. Pre spoločnosť Elona Muska to bola prvá vesmírna misia s ľudskou posádkou, NASA zase vyslala svojich astronautov do vesmíru po prvý raz od roku 2011 z americkej pôdy.

Tiež to bol vôbec prvý komerčný let, ktorý priviezol ľudí na ISS. Misia bude úspešná až po bezpečnom návrate astronautov na Zem.

Informácie pochdázakú z webstránky www.nasa.gov a archívu agentúry SITA.


Zdroj: Webnoviny.sk - Posádka lode Crew Dragon sa čoskoro vráti na Zem, SpaceX a NASA dokončujú prípravy © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zamestnanec na úrade rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza sa nakazil koronavírusom
<< predchádzajúci článok
Väzni ušli z cely na dvanástom poschodí po zviazaných plachtách, slobodu si však neužili

Posádka lode Crew Dragon sa čoskoro vráti na Zem, SpaceX a NASA dokončujú prípravy - diskusné fórum čitateľov