Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. apríla 2009

Komu pôjdu štátne peniaze na vedu, rozhodne Mikolaj a vládaMinister školstva a vláda budú rozhodovať o tom, kto dostane štátne dotácie na vedu a výskum. Poslanci schválili návrh zákona o stimuloch pre vedu a výskum. Za prijatie novely hlasovalo 80 zo 140 ...Zdieľať
BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) - Minister školstva a vláda budú rozhodovať o tom, kto dostane štátne dotácie na vedu a výskum. Poslanci schválili návrh zákona o stimuloch pre vedu a výskum. Za prijatie novely hlasovalo 80 zo 140 prítomných zákonodarcov. O vyplatení štátnych stimulov na projekty nad dva milióny eur má rozhodovať vláda. O vyplatení štátnej podpory na projekty do dvoch miliónov eur má rozhodovať minister školstva.


Opozičnej SDKÚ-DS neprešlo, aby o vyplácaní stimulov rozhodovala Agentúra na podporu výskumu a vývoja. Na vypracovaní dvoch odborných posudkov mali spolupracovať slovenskí a zahraniční odborníci.

Mikolajov schválený návrh nepripúšťa odvolanie voči zamietnutiu žiadosti. SDKÚ-DS neúspešne žiadala, aby odvolanie bolo možné. Ministerstvo školstva chce, aby na štátne dotácie pre podniky išlo ročne 33,2 milióna eur. Podľa Mikolaja štátna pomoc naštartuje firemné investície do vedecko-výskumnej činnosti. Podľa neho štátne dotácie by mali ísť najmä na aplikovaný výskum, do ktorého slovenské firmy v porovnaní s vyspelými štátmi EÚ málo investujú. Za záruku, že peniaze nepôjdu spriazneným firmám, považuje dva oponentské posudky žiadostí od nezávislých hodnotiteľov či hodnotenie vedecko-výskumnej úrovne žiadateľa.

Prijatý návrh kritizuje Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, ktorý upozorňuje, že ministerstvo síce získa dva posudky žiadosti o stimul, no nemusí ich rešpektovať. „Ide o bezprecedentnú možnosť ministra školstva rozdávať sumy v desiatkach miliónov korún spriateleným podnikateľským skupinám,“ uviedol 21. apríla pre agentúru SITA šéf inštitútu Miroslav Beblavý.

Úspešní žiadatelia, ktorí získajú stimuly, si budú môcť od 1. januára 2010 uplatniť úľavu na dani z príjmu. Ak návrh podpíše prezident, účinný bude od 1. augusta.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poslanci neobmedzili podávanie pozmeňujúcich návrhov
<< predchádzajúci článok
Iracká armáda tvrdí, že zatkla lídra al-Kájdy

Komu pôjdu štátne peniaze na vedu, rozhodne Mikolaj a vláda - diskusné fórum čitateľov