Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. októbra 2011

Poslanci schválili zmeny v ústave, aby vyriešili krízu





Zdieľať
parlament rokoval akoby sa nic nestalo  BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Parlament dnes 139 hlasmi schválil novelu Ústavy SR, ktorá umožní prezidentovi poveriť vládu odvolanú pre stratu dôvery v parlamente vykonávaním pôsobnosti až do vymenovania novej vlády.


Novela, o ktorej parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní, v praxi umožní, aby prezident Ivan Gašparovič odvolal vládu Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) a poveril ju plnením funkcií do predčasných volieb a vytvorenia novej vlády. Mandát vlády však bude obmedzený.

Vláda bez dôvery bude môcť samostatne vykonávať iba niektoré svoje ústavné kompetencie. Vykonávanie kompetencií uvedených v zákonoch bude v každom jednotlivom prípade viazané na súhlas prezidenta.

Dočasná vláda tiež nebude môcť rozhodovať o zásadných hospodárskych a sociálnych opatreniach, o zásadných opatreniach vnútornej a zahraničnej politiky, o udeľovaní amnestií vo veciach priestupkov.

Kabinet nebude môcť ani vymenúvať a odvolávať členov Súdnej rady SR či dojednávať medzinárodne zmluvy. Aj dočasný kabinet však naďalej bude môcť vyhlásiť vojnový stav, nariadiť mobilizáciu, vyhlásiť výnimočný stav, rozhodovať o vyslaní ozbrojených síl mimo územia SR, pripravovať a schvaľovať rozpočet, schvaľovať štátny záverečný účet, rozhodovať o návrhoch zákonov či vydávať nariadenia vlády.

Nové znenie Ústavy SR vyrieši ústavnú krízu, ktorá vznikla po tom, čo Radičovej vláde parlament 11. októbra nevyjadril dôveru. Platná ústava prezidentovi prikazuje vládu v takomto prípade odvolať, neumožňuje mu ale poveriť ju ďalším plnením funkcií. Po podpise prezidenta Ivana Gašparoviča bude nové znenie účinné dňom vyhlásenia.

Hlasovanie o novele ústavy bolo posledným bodom 24. schôdze NR SR, ktorú vzápätí predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) ukončil. Hneď v jej úvodný deň (11. októbra) padla vláda Ivety Radičovej, ktorej poslanci pri hlasovaní o eurovale nevyslovili dôveru, čo ovplyvnilo vývoj celej schôdze. Druhým rokovacím dňom bol štvrtok 13. októbra, keď plénum síce euroval odobrilo, ešte predtým však schválilo skrátenie volebného obdobia a predčasné voľby. V ten istý deň sa zmenil aj predseda snemovne, Richarda Sulíka (SaS) vo funkcii nahradil Hrušovský.

Schôdza trvala šesť rokovacích dní, hoci pôvodne ju Sulík ešte ako predseda snemovne naplánoval na tri týždne. Pod skrátenie sa podpísalo aj presunutie takmer štyroch desiatok poslaneckých návrhov zákonov na nasledujúcu schôdzu, jej začiatok je podľa schváleného harmonogramu naplánovaný na 29. novembra.
Prezident dal stranám čas na vznik dohody

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Toto nie je vláda, ktorá bude len svietiť a kúriť, tvrdí KDH (21. 10. 2011)
 Úlohou dočasnej vlády bude podľa Smeru len kúriť a svietiť (21. 10. 2011)
 Lídri sa u prezidenta znovu dohadujú, kto bude vládnuť (21. 10. 2011)
 Prezidenta podľa Jána Slotu niekto vydiera (21. 10. 2011)
 Iveta Radičová sa nebude uchádzať o dôveru v parlamente (21. 10. 2011)
 Smer podľa Sulíka zmenil názor, nepodporí zmenu ústavy (21. 10. 2011)
 Dohodu vládnej štvorky označil politológ za sobáš z rozumu (20. 10. 2011)
 Prezident bude s lídrami opäť hľadať riešenie na krízu (20. 10. 2011)
 Premiérka by mala ísť do Bruselu, žiada SaS (19. 10. 2011)
 KDH nevie o tom, že by prezident v piatok odvolal vládu (19. 10. 2011)



nasledujúci článok >>
Úlohou dočasnej vlády bude podľa Smeru len kúriť a svietiť
<< predchádzajúci článok
Projekt Hovorme o tom ukazuje rakovinu z iného uhla pohľadu