Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. októbra 2011

Premiérka by mala ísť do Bruselu, žiada SaS

Zdieľať
iveta radicova  BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) - Slovenskú delegáciu na summite eurozóny má 23. októbra v Bruseli viesť premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).


Tento návrh rezortu diplomacie dnes odsúhlasila vláda.

Za boli ministri za stranu SaS aj napriek tomu, že ich poslanci predčasom nehlasovali za zvýšenie eurovalu a rozšírenie jeho použitia na banky.

„My sme nemali s týmto problém, pretože to čo pani premiérka povedala, malo svoje ratio," povedal po rokovaní vlády minister obrany Ľubomír Galko (SaS) s tým, že podľa neho veľmi odborným spôsobom vystúpil aj minister vnútra Daniel Lipšic (KDH).

„Povedal jednoducho, že vláda, ktorá stratí dôveru v parlamente, má stále exekutívny mandát, lebo v prípade, že by ho nemala, nemohla by rozhodnúť o ničom ďalšom,“ povedal o Lipšicovom vystúpení Galko, s ktorým súhlasí.

Zaujala ho jedna informácia od premiérky, že sa na summite v Bruseli ide diskutovať o pomoci z eurovalu 66 finančným inštitúciám. „Táto informácia jednoznačne dokazuje, že strana SaS mala pravdu vo svojich argumentoch – celý euroval je o finančných inštitúciách, euroval je o záchrane veľkých francúzskych a nemeckých bánk,“ vyhlásil Galko.

Delegáciu na summite eurozóny má viesť premiérka, tvrdí M. DzurindaMôže byť aj prázdna stolička

Do začiatku summitu sa však môže stať, že Radičová nebude predsedníčkou vlády. Jej kabinet totiž v spojenom hlasovaní o eurovale nezískal v parlamente dôveru. Aj premiérka Radičová v utorok konštatovala, že nemôže vylúčiť prípadné odvolanie jej vlády podľa ústavy, ku ktorému by mohol prezident pristúpiť ešte v piatok.

„Hovorila som s prezidentom EÚ Hermanom van Rompuyom, budem hovoriť s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom. Je očakávanie, že premiér SR príde na summit bez ohľadu na to, kto ním bude. Tak by to malo byť,“ uviedla v utorok Radičová.

Pokiaľ vládu v piatok prezident odvolá, tak sa podľa Radičovej musí rozhodnúť, kto odchádza na summit. „Je samozrejme riešenie, že stolička bude prázdna,“ dodala.

Cieľom summitu bude posúdenie stavu stratégie v boji proti dlhovej kríze. Ratifikačný proces navýšenia efektívnej úverovej kapacity a zvýšenia flexibility eurovalu bol ukončený.

Slovensko ako posledná krajina eurozóny 13. októbra 2011 v opakovanom hlasovaní schválilo v parlamente vynovený euroval, ako to predpokladá dodatok k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji. Má teraz pomáhať nielen štátom, ale aj bankám. Okrem toho má väčšiu kapacitu (zo 440 mld. € stúpla na takmer 780 mld. €), aby sa zabezpečilo, že rating jeho záväzkov zostane na najvyššej úrovni. 

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 KDH nevie o tom, že by prezident v piatok odvolal vládu (19. 10. 2011)
 Richarda Sulíka prakvapila amatérska úroveň prevratu (18. 10. 2011)
 Slota sa zhodol so Sulíkom, žiadajú odvolanie vlády (17. 10. 2011)
 Politológ: Nedohoda je komplikáciou v komplikácii (17. 10. 2011)
 Prezident ratifikoval euroval (17. 10. 2011)
 Pád vlády môže podľa Moody’s ohroziť rating Slovenska (17. 10. 2011)
 Ministri zo SaS zrejme dovládnu až do marca (17. 10. 2011)
 Robert Fico by po voľbách zostavil vládu sám (17. 10. 2011)
 Podľa SaS zmluvu porušili zvyšní koaliční partneri (16. 10. 2011)
 Dzurinda prosil Sulíka o podporu vláde Ivety Radičovej (16. 10. 2011)nasledujúci článok >>
Maďarsko chce zbaviť samosprávy dlhov v cudzej mene
<< predchádzajúci článok
Vo štvrtok je Svetový deň osteoporózy

Premiérka by mala ísť do Bruselu, žiada SaS - diskusné fórum čitateľov