Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. októbra 2011

KDH nevie o tom, že by prezident v piatok odvolal vládu

Zdieľať
iveta radicova  BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Ján Figeľ nemá informáciu o tom, že by prezident SR Ivan Gašparovič chcel v piatok odvolať vládu Ivety Radičovej.


„Predpokladám, že prezident pozýva predstaviteľov politických strán preto, aby hľadal riešenie a podľa možností aj našiel riešenie. Ja ho vidím v súčinnosti článku 115 a 101 ústavy, pretože ak nie, čo nie je jasné, alebo dodefinované v ústave, je to výzva pre budúcnosť dodefinovať. Zároveň je prezident zodpovedný za stabilitu ústavných inštitúcií ako hlava rodiny, ako hlava štátu, čo článok 101 vyjadruje. Prajem mu, aby v kombinácii priamych riešení aj vlastnej ústavnej zodpovednosti vnímal dôležitosť stability a základnej kontinuity vládnej exekutívy ako aktuálnu a až akútnu výzvu,“ povedal dnes Figeľ v rozhovore pre agentúru SITA.

Podľa KDH poverenie vlády Ivety Radičovej, alebo jej vymenovanie, alebo dokončenie súčasného obdobia existujúcou exekutívou v službe spoločnosti, je najlepším a najrozumnejším riešením.

Predsedovia parlamentných strán majú pokračovať v rokovaní s prezidentom Gašparovičom o riešení situácie opäť vo štvrtok.

Figeľ si vie predstaviť relatívne rýchlu prácu vlády a parlamentu nad dôležitým doplnením ústavných článkov, ktorými by sa doplnila ústava tak, aby definovala, čo sa deje po vyslovení nedôvery vláde v NR SR. Myšlienka o tom, že treba vyjasniť záležitosti pri vyslovení nedôvery vláde, zaznela podľa Figeľa na rokovaní u prezidenta.

„Na druhej strane, dnešný stav si žiada rozhodnutie, ktoré prezident, či už vo forme tolerovania a potvrdenia takejto línie, môže urobiť. Za KDH mu môžem vyjadriť podporu pre to, aby takéto rozhodnutie z titulu svojej autority urobil, pretože iný to za neho sotva môže urobiť. Parlament sa vyjadril o vláde 11. októbra. Teraz je na ťahu prezident. Ak neexistuje iná, lepšia alternatíva, čo je v tejto chvíli realitou, tak kontinuita vlády Ivety Radičovej znamená stabilitu a prípravu predčasných parlamentných volieb,“ dodal predseda KDH.
Podľa Figeľa stále bežia dvojstranné a viacstranné konzultácie.

„Zodpovednosť je na stranách jednotlivo, ale aj na parlamente ako celku. On má dohľad nad vládou. Tri strany Smer-SD, SaS a SNS výraznou väčšinou povalili vládu bez toho, aby mali riešenie ako ďalej,“ upozornil.

Premiérka Iveta Radičová v utorok nevylúčila, že jej vládu prezident SR Ivan Gašparovič odvolá v piatok. „Nemôžem to vylúčiť. Vláde nebola vyslovená dôvera. Podľa ústavy ju v takom prípade prezident odvolá, no ústava mu neukladá, dokedy má tak urobiť,“ povedala predsedníčka vlády pre agentúru SITA.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Richarda Sulíka prakvapila amatérska úroveň prevratu (18. 10. 2011)
 Slota sa zhodol so Sulíkom, žiadajú odvolanie vlády (17. 10. 2011)
 Politológ: Nedohoda je komplikáciou v komplikácii (17. 10. 2011)
 Prezident ratifikoval euroval (17. 10. 2011)
 Pád vlády môže podľa Moody’s ohroziť rating Slovenska (17. 10. 2011)
 Ministri zo SaS zrejme dovládnu až do marca (17. 10. 2011)
 Robert Fico by po voľbách zostavil vládu sám (17. 10. 2011)
 Podľa SaS zmluvu porušili zvyšní koaliční partneri (16. 10. 2011)
 Dzurinda prosil Sulíka o podporu vláde Ivety Radičovej (16. 10. 2011)
 Parlamentné strany sa nezhodujú na type vlády do volieb (15. 10. 2011)nasledujúci článok >>
Poslanci neschválili novelu zákona o stavebnom sporení
<< predchádzajúci článok
Lekári údajne požadujú platy vo výške dve až štyritisíc eur

KDH nevie o tom, že by prezident v piatok odvolal vládu - diskusné fórum čitateľov

hlavička na bok20.10. 9:33:33