Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. septembra 2019

Pôsobenie Mnohonárodného ženijného práporu sa má rozšíriťNa snímke slávnostný nástup príslušníkov aktívnych záloh v priestoroch Ženijného práporu.Zdieľať
Na snímke slávnostný nástup príslušníkov aktívnych záloh v priestoroch Ženijného práporu. Foto: TASR - Martin Pakovič
Bratislava 11. septembra (TASR) - Pôsobenie Mnohonárodného ženijného práporu by sa malo rozšíriť o povodie rieky Dunaj. Protokol k dohode medzi vládami Maďarska, Rumunska, SR a Kabinetom ministrov Ukrajiny z roku 2002 schválila v stredu vláda SR na návrh Ministerstva obrany (MO) SR.


Pridanie rieky Dunaj do pôsobnosti práporu je politickým i vojenským zámerom od roku 2013, priblížil v návrhu rezort obrany. "Pre Slovenskú republiku je rozšírenie zmluvného územia výhodné, keďže povodie rieky Dunaj predstavuje zásadnú oblasť výskytu hrozby povodňovej katastrofy na území Slovenskej republiky," uviedol. Nové znenie musia schváliť všetky strany.

Dohoda o vytvorení Mnohonárodného ženijného práporu bola podpísaná 18. januára 2002 v Budapešti. Základným poslaním regionálnej spolupráce bolo vytvorenie práporu, ktorý je spôsobilý poskytovať pomoc miestnemu civilnému obyvateľstvu a zúčastňovať sa na znižovaní škôd pri katastrofách v povodí rieky Tisa. Za vykonávanie dohody sú zodpovedné ministerstvá obrany zmluvných strán.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Demonštranti v Hongkongu odvolali protesty plánované na 11. septembra
<< predchádzajúci článok
A. Merkelová: Spor USA a Číny zasiahol aj nemeckú ekonomiku

Pôsobenie Mnohonárodného ženijného práporu sa má rozšíriť - diskusné fórum čitateľov