Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. novembra 2021

Prekročia migranti rusko-fínsku hranicu? Opoziční predstavitelia sa obávajú ich príchoduV čase napätia na poľsko-bieloruskej hranici spôsobeného migrantmi z Blízkeho východu sa na podobný scenár sústredia v severnejšie ...Zdieľať
belarus_poland_border_93797 036a52c666034a55a77a0f4e34b20849 676x451 29.11.2021 (Webnoviny.sk) - V čase napätia na poľsko-bieloruskej hranici spôsobeného migrantmi z Blízkeho východu sa na podobný scenár sústredia v severnejšie položenom Fínsku.


Ako uvádza web euronews.com, tamojší opoziční predstavitelia sa obávajú, že migranti by sa mohli pokúšať o vstup do Európskej únie cez rusko-fínsku hranicu.

Hybridná taktika


Opozičné strany tvrdia, že fínska vláda premiérky Sanny Marinovej spravila málo pre zabezpečenie 1340-kilometrovej hranice pred potenciálnou „hybridnou taktikou“ zo strany Ruska. Zvolali dokonca zasadnutie parlamentu, počas ktorého bude vláda čeliť hlasovaniu o nedôvere.

EÚ obvinila z migračnej krízy na poľsko-bieloruskej hranici režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Poľsko dokonca tvrdí, že v tom mal prsty ruský prezident Vladimir Putin.

Aj keď opozícia nemá v parlamente väčšinu na to, aby v tejto otázke sama zosadila vládu, rastúce obavy o národnú bezpečnosť v súvislosti so susedným Ruskom môžu byť vo Fínsku poriadne emotívnou témou.

Najúspešnejší hybridný útok Ruska


Fínsko už v minulosti zažilo snahy migrantov o prekročenie hraníc. V januári a februári 2016 prišlo na arktický hraničný priechod medzi Fínskom a Ruskom takmer 1000 migrantov.

Fínski predstavitelia sa domnievajú, že im ruské úrady vtedy pomohli s autobusovou dopravou a ubytovaním počas ich cesty na sever, a dostali pokyny, aby požiadali o azyl, keď sa dostanú cez hranicu.

Táto udalosť sa považuje za prvý a doteraz najúspešnejší hybridný útok Ruska tohto typu na niektorý z členských štátov EÚ, i keď fínski predstavitelia a politici sa v tom čase bránili takémuto označovaniu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Prekročia migranti rusko-fínsku hranicu? Opoziční predstavitelia sa obávajú ich príchodu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko by novým vojenským konfliktom nič nezískalo, podľa politológa len demonštruje svoju silu
<< predchádzajúci článok
Zostali nám len oči pre plač a viacerým prázdne účty, odkazujú maloobchodníci. Pre zatvorené prevádzky požadujú okamžité kompenzácie

Prekročia migranti rusko-fínsku hranicu? Opoziční predstavitelia sa obávajú ich príchodu - diskusné fórum čitateľov