Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. novembra 2019

Premiér: Dubček ostáva inšpiráciou nebáť sa uskutočnovať zmenuNa archvínej snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini.Zdieľať
Na archvínej snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini. Foto: TASR - Roman Hanc
Bratislava 7. novembra (TASR) - Alexander Dubček ostáva inšpiráciou nebáť sa uskutočňovať zodpovednú zmenu, aby sme krajinu posúvali vpred. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) to uviedol na sociálnej sieti v súvislosti s výročím smrti bývalého československého politika a ústrednej osobnosti Pražskej jari.


"Alexander Dubček zostáva pre nás inšpiráciou nebáť sa uskutočňovať zodpovednú zmenu tak, aby sme posúvali krajinu vpred a boli vyspelým a moderným demokratickým štátom vo svete," skonštatoval Pellegrini.

Dubček bol podľa jeho slov osobnosťou, ktorá pochopila potrebu historickej zmeny spoločnosti postavenej na demokracii a slobode. Označil ho za velikána slovenskej histórie.

Na archívnej snímke Alexander Dubček medzi Bratislavčanmi na Námestí SNP v Bratislave 25. februára 1990. Foto: TASR - Vlastimír Andor


Od úmrtia slovenského politika a štátnika Alexandra Dubčeka uplynulo vo štvrtok 7. novembra 26 rokov. Bol jednou z osobností moderných slovenských dejín. Jeho osudovým rokom bol rok 1968, keď bol zvolený za prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ).

Svojím reformným úsilím známym ako Pražská jar sa stal nielen najobľúbenejším politikom vo vtedajšom Československu, ale aj svetovo známou osobnosťou. Jeho reformné úsilie, nazývané tiež ako socializmus s ľudskou tvárou, ukončila augustová (1968) invázia vojsk vtedajšej Varšavskej zmluvy na čele so ZSSR do ČSSR.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
UPC pokračuje v investíciách do širokopásmovej siete
<< predchádzajúci článok
Slovensko.Digital: Návrh zákona o zmene rodného čísla je zlý

Premiér: Dubček ostáva inšpiráciou nebáť sa uskutočnovať zmenu - diskusné fórum čitateľov