Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. novembra 2021

Prešov oživili tri veľkoplošné nástenné maľby, mesto prináša umenie do verejného priestoruMesto Prešov oživili tri nové veľkoplošné nástenné maľby, takzvané muraly. Umelecké diela zatraktívnili verejný priestor na dvoch sídliskách a v centre mesta. Ako informovala výkonná ...Zdieľať
20211113_142111 676x380 23.11.2021  - Mesto Prešov oživili tri nové veľkoplošné nástenné maľby, takzvané muraly. Umelecké diela zatraktívnili verejný priestor na dvoch sídliskách a v centre mesta.


Ako informovala výkonná asistentka riaditeľky Parku kultúry a oddychu (PKO) v Prešove Patrícia Nagyová, cieľom projektu je priniesť umenie do verejného priestoru, zatraktívniť nevýrazné časti mesta Prešov, ale aj miestne kultúrne zariadenia, v ktorých sa stretáva široká verejnosť. „Práve tu vzniká priestor pre prepojenie a budovanie rôznych foriem umenia,“ uviedla Nagyová.

Komisia vybrala tri víťazné návrhy


Realizátor tejto iniciatívy – Park kultúry a oddychu, chce aj takýmto spôsobom podporiť rozvoj kultúry a inovácií v meste Prešov. „V PKO chceme aj takouto formou rozvíjať kultúru v našom meste, a preto sme vyhlásili vôbec prvú verejnú výzvu pre realizáciu muralov na troch prešovských stenách – jednu v centre mesta a dve na sídliskách,” informovala riaditeľka PKO Prešov Barbora Rusiňáková.

Prostredníctvom verejnej výzvy vybrala hodnotiaca komisia tri víťazné návrhy, ktoré traja slovenskí umelci v priebehu niekoľkých dní zvečnili na stenách troch prešovských budov. „Realizácia všetkých troch muralových malieb sa začala 5. novembra. Kompletné prevedenie týchto muralov môžu Prešovčania obdivovať už niekoľko dní,“ podotkla výkonná asistentka.

Zvýrazňujú charakter turisticky atraktívneho mesta


Muraly sú umiestnené v podchode na najväčšom sídlisku Sekčov, na stene budovy folkloristov pôsobiacich v kultúrnom zariadení Družba a na nádvorí Čierneho orla. „Odteraz budú zvýrazňovať charakter moderného a turisticky atraktívneho mesta, ktorým Prešov skutočne je. Okoloidúci sa môžu s nástennými maľbami fotiť, skúmať zaujímavé umelecké motívy, alebo sa pri nich len na chvíľu zastaviť a vnímať kompozíciu umenia a verejného priestoru,“ dodala Nagyová.

Muraly vznikli aj v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom v Prešove. Snahou PKO bude aj naďalej vyhľadávať vhodné steny na tvorbu muralových malieb a v spolupráci s vlastníkmi budov a street artovou komunitou realizovať umelecky hodnotné a atraktívne diela. „V PKO dúfame, že nás občania za prípravu a realizáciu tohto netradičného konceptu v uliciach Prešova odmenia najmä svojím ohľaduplným správaním. Získať totiž potrebné povolenia a zrealizovať jedny z prvých verejných muralových malieb nebolo vôbec jednoduché,“ uzavrela Rusiňáková.


Zdroj: Webnoviny.sk - Prešov oživili tri veľkoplošné nástenné maľby, mesto prináša umenie do verejného priestoru © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Oldřich Kaiser má od denníka Blesk dostať vyššie odškodné
<< predchádzajúci článok
Rada RTVS kritizuje plánované zmeny v mediálnej legislatíve, pre vysielateľa môžu byť likvidačné