Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

03. júla 2020

Pri pobreží Austrálie objavili prvé podvodné aborigénske náleziská, sú staré tisícky rokov (video)Archeológovia objavili pod vodou pri pobreží Austrálie aborigénske archeologické náleziská. Sú to prvé potvrdené podvodné lokality súvisiace s pôvodnými obyvateľmi Austrálie a vedci ...Zdieľať
106988612_10158484444676170_1210143258824786593_o 676x451 3.7.2020  - Archeológovia objavili pod vodou pri pobreží Austrálie aborigénske archeologické náleziská.


Sú to prvé potvrdené podvodné lokality súvisiace s pôvodnými obyvateľmi Austrálie a vedci predpokladajú, že by ich mohlo byť viac. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Osady pohltila morská hladina


Austrálske pobrežie bolo kedysi o 160 kilometrov rozsiahlejšie, ako v súčasnosti. Mnohé osady vznikli koncom ľadovej doby na pevnine, no so stúpaním morskej hladiny napokon zmizli pod vodou, uvádza vo svojej štúdii, ktorá vyšla v žurnáli PLOS One, tím austrálskych vedcov.

Skupina vedená archeológom Jonathanom Benjaminom z Flinders University v Adelaide pri výskume využila pomoc potápačov, ktorí preskúmali dané miesta, aj viacero techník, ako napríklad letecké a podvodné diaľkové snímanie. Pri pobreží severozápadnej Austrálie narazili na dve náleziská.

Našli aj opracované kamenné nástroje


Prvé sa nachádza v oblasti mysu Bruguieres a skrývalo artefakty staré prinajmenšom 7 000 rokov. Na druhom nálezisku vo Flying Foam Passage objavili výskumníci artefakt starý až 8 500 rokov. Aj napriek tomu, že mnohé artefakty splynuli s morským životom, vedci dokázali identifikovať opracované kamenné nástroje.

Vedci vyzvali austrálsku vládu, aby prijala legislatívu, ktorá by zabezpečovala ochranu a správu aborigénskych lokalít pri pobreží. Výsledky ich štúdie podľa nich dokazujú užitočnosť prieskumných techník pri hľadaní podvodných archeologických nálezísk a tiež predstavujú ďalší krok vo výskume histórie ľudí na kontinente.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Pri pobreží Austrálie objavili prvé podvodné aborigénske náleziská, sú staré tisícky rokov (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel Dušan Húščava, uznávaný džezový saxofonista a pedagóg sa dožil 79 rokov
<< predchádzajúci článok
Vojvodkyňa Meghan mala zakázané brániť sa pred negatívnymi správami, priatelia sa o ňu báli

Pri pobreží Austrálie objavili prvé podvodné aborigénske náleziská, sú staré tisícky rokov (video) - diskusné fórum čitateľov