Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. novembra 2019

Pri poistnom za dôchodcov sa zamestnávateľom zjednodušia povinnostiSociálna poisťovňaZdieľať
Sociálna poisťovňa Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 20. novembra (TASR) - Od 1.1. 2020 nastávajú zmeny aj v plnení povinností a v platení poistného za dôchodcov, ktorí ostávajú pracovať aj po priznaní dôchodku. Kým doteraz bol pre zamestnávateľov na účely platenia poistného za nich rozhodujúci deň priznania dôchodku, od začiatku roka to už bude deň vydania samotného rozhodnutia o priznaní dôchodku. TASR o tom informovala Sociálna poisťovňa.


Starobný dôchodca zamestnaný na pracovnú zmluvu, respektíve aj na dohodu, nie je v súčasnosti povinný, a ani jeho zamestnávateľ, platiť poistné na invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti odo dňa priznania dôchodku. To znamená, že v situácii, keď je zamestnancovi spätne priznaný dôchodok hoci aj tri roky dozadu, je zamestnávateľ povinný opravovať všetky mesačné výkazy poistného a príspevkov odo dňa jeho priznania. Novelou zákona od januára 2020 sa táto povinnosť zamestnávateľovi zjednoduší, spätne ich bude opravovať iba odo dňa vydania rozhodnutia o priznaní dôchodku. Aj preplatok na poistnom môže vzniknúť najskôr odo dňa vydania rozhodnutia o priznaní dôchodku.

"Uvedené sa vzťahuje aj na invalidných dôchodcov, za ktorých zamestnávateľ nie je povinný v súčasnosti platiť poistné na niektoré druhy poistného odo dňa priznania dôchodku. Rozhodujúci bude aj v ich prípade deň vydania rozhodnutia o jeho priznaní," informovala poisťovňa.

Samostatne zárobkovo činné osoby po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku nebudú platiť poistné na invalidné poistenie taktiež až odo dňa vydania rozhodnutia o priznaní dôchodku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Jeruzaleme sa uskutoční veľká konferencia o boji proti antisemitizmu
<< predchádzajúci článok
Lucie Bílá si so svojím synom nemôže písať cez facebook ani instagram

Pri poistnom za dôchodcov sa zamestnávateľom zjednodušia povinnosti - diskusné fórum čitateľov