Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. mája 2023

Proces s exsiskárom Kosíkom odložili, na súd sa nedostavilProces, v ktorom bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľuboš Kosík čelí obžalobe pre vydieranie, v utorokZdieľať
gettyimages 1406402259 676x380 30.5.2023 (SITA.sk) - Proces, v ktorom bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľuboš Kosík čelí obžalobe pre vydieranie, v utorok Okresný súd Bratislava I odročil na 14. novembra. Ako uviedol predseda senátu Pavol Tomík, dôvodom je ospravedlnenie poškodeného.


Vo veci čelí obžalobe okrem Kosíka aj Herbert G., pričom proti samotnému Kosíkovi sa koná ako proti ušlému. Podľa posledných medializovaných informácií sa totiž nachádzal v Afrike.

Predaj Warholových obrazov


Podľa orgánov činných v trestnom konaní si Herbert G. v roku 2015 najal Kosíka, aby prinútil jeho obchodného partnera vyplatiť mu sumu 300 000 eur. Peniaze mali pochádzať z predaja obrazov maliara Andyho Warhola, ktoré boli zapožičané v múzeu v Medzilaborciach. Obžalobu v tomto prípade na súd podali ešte v roku 2016, vo veci sa však vymenilo niekoľko zákonných sudcov.

Kosík je na Slovensku právoplatne odsúdený v kauze falšovania zmeniek. Špecializovaný trestný súd mu za tri sfalšované zmenky v celkovej hodnote 2,4 milióna eur v roku 2015 vymeral trest 14 rokov väzenia plus peňažný trest 100 000 eur.

Zločin falšovania


Úhrnný trest za obzvlášť závažný zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti a za prečin krivého obvinenia potvrdil v roku 2016 aj Najvyšší súd SR.

Z tohto dôvodu Kosík ušiel zo Slovenska, pričom ho v novembri 2016 zadržali v Mali na základe medzinárodného zatykača. Istý čas bol v Mali vo väzbe, neskôr ho prepustili na slobodu. Na Slovensku mu neskôr súd k trestu pridal ďalšie štyri roky, keďže v požadovanej lehote nezaplatil finančný trest.

Zapletený do únosu Kováča
Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby sa podľa vlastných slov podieľal na únose Michala Kováča ml. Denníku SME poslal ešte v roku 2017 vyhlásenie o tom, že únos Michala Kováča mladšieho v roku 1995 osobne nariadil vtedajší šéf SIS Ivan Lexa.

Kosík pre denník potvrdil, že bol jedným z piatich členov komanda, ktoré v roku 1995 unieslo syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča. Tvrdil tiež, že disponuje informáciami vo veci vraždy Róberta Remiáša a plánu zavraždiť svedka únosu Oskara Fegyveresa.
Zdroj: SITA.sk - Proces s exsiskárom Kosíkom odložili, na súd sa nedostavil © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
PS považuje za dôležité vysloviť dôveru vláde odborníkov
<< predchádzajúci článok
Kauzu falošného lekára z domova dôchodcov Iris odročili, obžalovaný má COVID