Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. júna 2024

Progresívci možno pošlú lex atentát na ústavný súd a ďalšie pripravované návrhy prirovnali k Policajnej akadémii (video)Progresívne Slovensko (PS) kritizuje vládny legislatívny balíček známy ako lex atentát, ktorý podľa nich ostáva na hranici ústavnosti a umožňuje rozsiahle ...Zdieľať
martin dubeci progresivne slovensko 676x451 21.6.2024 (SITA.sk) - Progresívne Slovensko (PS) kritizuje vládny legislatívny balíček známy ako lex atentát, ktorý podľa nich ostáva na hranici ústavnosti a umožňuje rozsiahle zneužívanie.


Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci vyhlásil, že rétorika predstaviteľov Smeru sa nepretavuje do legislatívy lex atentát, nevenuje sa zvýšeniu bezpečnosti ani zmierňovaniu polarizácie.

„Nesúvisiace návrhy sú prijímané narýchlo cez skrátené legislatívne konanie a samotní koaliční poslanci už teraz ohlásili zásadné zmeny. Musia odstrániť veľké kusy legislatívy, pretože sú chybné a vzniesla sa voči nim vlna kritiky od právnych autorít,” uviedol Dubéci.

Zmeny pod tlakom opozície


Zároveň upozornil na pripravované ďalšie návrhy označované ako lex atentát 2 a lex atentát 3. „Možno príde aj lex atentát 4. Toto viac pripomína Policajnú akadémiu než nastavovanie bezpečnostných opatrení v demokratickom štáte,” hovorí Dubéci.

Koalícia zapracovala niektoré zmeny pod tlakom opozície a odbornej verejnosti, ale podľa PS zákon stále neprimerane zasahuje do práva na zhromažďovanie a jeho výklad je chaotický. Zákon preto nepodporí.

„Do práva na zhromažďovanie zasahuje neprimerane, jeho výklad je chaotický a dáva veľký priestor na zneužívanie a svojvôľu. Navyše, doživotná renta pre predsedu vlády nijako nesúvisí s bezpečnosťou,” dodal Dubéci.

Vypustená časť o pokutách pre obce


Podpredsedníčka poslaneckého klubu PS Zuzana Mesterová naznačila možnosť, že PS vážne zvažuje, že sa v súvislosti s lex atentát obráti na Ústavný súd SR.

Poukazuje na to, že koalícia síce vypustila časť návrhu o pokutách pre obce, no v slobodnej občianskej spoločnosti sa zhromaždenia nemajú zakazovať, alebo povoľovať, majú sa oznamovať.

„Ich zákaz je možný len vo výnimočnom prípade a po naplnení konkrétnych zákonných podmienok. Naše výhrady prednesieme v parlamente, predložíme vlastný pozmeňujúci návrh a v prípade potreby sa obrátime aj na Ústavný súd,” zhrnula Mesterová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite semZdroj: SITA.sk - Progresívci možno pošlú lex atentát na ústavný súd a ďalšie pripravované návrhy prirovnali k Policajnej akadémii (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Deti ušetrili životné prostredie od 9 ton oleja. Premiérový ročník projektu „Olejko chráni prírodu“ nadchol až 300 škôl
<< predchádzajúci článok
Naď sa zamotáva do klamstiev. Analýza na darovanie stíhačiek Ukrajine podľa ministerstva neexistovala a podáva trestné oznámenie (video)