Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. septembra 2023

Progresívne Slovensko môže poraziť Smer, rastie aj OĽaNO a Sme rodina s Hlasom padajúProgresívne Slovensko na záver kampane výrazne stúpa a trendy ukazujú, že za tri dni do volieb by ešte mohlo predbehnúť stranuZdieľať
volby 1 676x451 27.9.2023 (SITA.sk) - Progresívne Slovensko na záver kampane výrazne stúpa a trendy ukazujú, že za tri dni do volieb by ešte mohlo predbehnúť stranu Smer. Vyplýva to z posledného predvolebného modelu agentúry Ipsos pre Denník N.

Rast OĽaNO a prepad Sme rodinaPrieskum potvrdil trendy ostatných relevantných agentúr, podľa ktorých pred voľbami posilňuje najmä Progresívne Slovensko, ale aj OĽaNO. Naopak, Sme rodina a Hlas o voličov prichádzajú.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023


Hnutie Borisa Kollára zaznamenalo zásadný prepad, voliť ho už chcú len štyri percentá opýtaných. Preferencie hnutiu Sme rodina neustále klesajú už od jari, ešte v júni sa pritom pohybovalo nad siedmimi percentami. Riaditeľ Ipsosu Jakub Hankovský hovorí, že Sme rodina má veľký problém, a predpokladá, že sa do parlamentu nedostane.

„Z toho, čo sledujem, si nemyslím, že by Boris Kollár medzičasom urobil niečo, čo by mohlo tento trend otočiť. Môj osobný tip je, že Sme rodina je už mimo parlamentu a mimo neho aj zostane," uviedol.

Smer je zastabilizovaný, Hlas padá


Smer by podľa prieskumu volilo 20,6 percenta opýtaných a od augusta si polepšil o 0,9 percentuálneho bodu. Od prieskumu Ipsosu v polovici septembra to je zmena len o pár desatín. Všetky tieto čísla ukazujú, že Smer je pomerne stabilizovaný okolo hranice 20 percent a zásadne sa krátko pred voľbami nehýbe.

Naopak, Progresívne Slovensko prudko stúpa a voliť ho chce 19,8 percenta opýtaných. Od augusta si tak polepšilo o 2,9 percentuálneho bodu – čo je už výraznejší posun než len štatistická chyba. Podstatná časť tohto rastu prišla od polovice septembra, keď malo PS 17,2 percenta.

Hlas podľa Ipsosu ďalej padá a voliť ho chce už len 11,9 percenta opýtaných, v polovici septembra to ešte bolo 13,1 percenta. Šéf Ipsosu považuje za chybu, že Peter Pellegrini poslal v utorok do najsledovanejšej diskusie Markízy namiesto seba Erika Tomáša, pretože popularita strany stojí na Pellegrinim.

Na štvrtom mieste by s 8,2 percentami skončila koalícia OĽaNO, ktorá potrebuje dosiahnuť na vstup do parlamentu najmenej sedempercentný výsledok. Hnutie Igora Matoviča si od augusta polepšilo o pol bodu.

Potýčka Matoviča so smerákmi


Ako ďalej uvádza spomínaný denník, prieskum sa robil zhruba desať dní po fyzickej potýčke Matoviča s politikmi Smeru a zhruba polovica vzorky odpovedala už po nedeľnej tlačovej besede Matoviča, kde spojil Richarda Sulíka s Jaroslavom Haščákom.

Republika mierne klesá a skončila by piata so ziskom 7,6 percenta. Preferencie SaS za posledné týždne stúpli zo 6,1 na sedem percent. Do parlamentu by sa mohlo dostať aj KDH s 5,9 percentami, podpora tohto hnutia je relatívne stabilná.

O niečo bližšie k päťpercentnej hranici je SNS, ktorá však už niekoľko mesiacov pomaly stúpa. Voliť ju chce zhruba 5,7 percenta voličov.

Alianciu plánuje voliť 3,4 percenta opýtaných a pomerne hlboko pod päťpercentnou hranicou sú aj Demokrati, ktorých chce voliť 3,3 percenta opýtaných. Pri Modrých Mikuláša Dzurindu podľa Hankovského vidno, že už nad nimi voliči „zlomili palicu“, keďže majú preferencie na úrovni 0,6 percenta.

Zložiť vládnu koalíciu by nebolo jednoduché


Ak by voľby dopadli rovnako ako výsledky tohto modelu, zložiť vládnu koalíciu by nebolo jednoduché. Vzhľadom na to, že Smer (36), Hlas (21) a SNS (10) by mali dokopy len 67 mandátov, museli by na vládnu väčšinu v počtom najmenej 76 mandátov získať aj Republiku (13) či inú stranu.

Hlas odmieta ísť do koalície s Republikou, rovnako aj šéf SNS Andrej Danko sa vyjadril, že Republika sa zo spolupráce vylučuje sama. Ďalšou možnosťou je koalícia PS (34), Hlas (21), SaS (12 ) a KDH (10), ktorá by mala tesnú väčšinu so 77 poslancami. A

k by chcelo PS (34) zložiť koalíciu bez Hlasu, nemalo by na to dostatok poslancov – s OĽaNO (14), SaS (12) a KDH (10) by mali spolu len 70 mandátov. Pri takýchto výsledkoch by teda zrejme nevznikla koalícia bez Hlasu a bol by pri jej skladaní kľúčovým hráčom.


Zdroj: SITA.sk - Progresívne Slovensko môže poraziť Smer, rastie aj OĽaNO a Sme rodina s Hlasom padajú © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Holandsko dodá Ukrajine prvé stíhačky F-16 budúci rok, načasovanie závisí od výcviku pilotov
<< predchádzajúci článok
Zelenskyj: Sankcie nestačia a Ukrajina podnikne ďalšie akcie proti ruskému teroristickému štátu