Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport    Tenis

26. septembra 2005

Prvýkrát sme vo finále Davisovho pohára!Porazili Argentínu, ostrihali ich doholaZdieľať
Slovenskí tenisti to dokázali. V semifinále Davisovho pohára porazili favorizovanú Argentínu 3:1 a zaslúžene postúpili do finále. Finálový súboj sa bude hrať začiatkom decembra v Bratislave, pravdepodobne na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.
Dominik Hrbatý si včera vynahradil neúspešný piatok, keď podľahol Nalbandianovi     a Coriovi už nedal šancu. Za dve hodiny ho zdolal 7:6 (2), 6:2, 6:3. Súpermi zverencov Miloša Mečířa budú Chorváti, ktorí zdolali   v Splite Rusko. Naplnila sa tak predzápasová stávka. Hrbatý, Beck aj Mertiňák sa dali ostrihať dohola a podobná tortúra čakala i kapitána Mečířa. 
                      

Slovenskí tenisi porazili v Bratislave v semifinále Davis Cupu silný tím Argentíny a prebojovali sa do decembrového finále, ktoré bude tiež v Bratislave. Hneď po víťaznom dueli Hrbatého (na snímke) s Corriom, ktorý znamenal postup po výsledku 3:1, sa dali dohola ostrihať Beck, Mertiňák, Hrbatý i generálny sekretár zväzu Moška. Mečířa a Kučeru strihanie ešte len čakalo. Slovensko porazilo Argentínu 4:1. 
 

Slovensko vo finále, Mečíř o vlasy neprišiel  

Slovenskí tenisti prvýkrát v histórii postúpili do finále Davisovho pohára. Na dvorcoch NTC zdolali favorizovanú Argentínu 4:1. Rozhodujúci tretí bod pridal po sobotňajšej víťaznej štvorhre Dominik Hrbatý, ktorý za dve hodiny a sedem minút nedal šancu Guillermovi Coriovi. Po výsledku 7:6 (2), 6:2, 6:3 sa právom ocitol nad hlavami nášho tímu. Finálový zápas je na programe 2.- 4. decembra a naším súperom bude na domácich dvorcoch Chorvátsko.
Hrbatý však vstúpil do zápasu rozpačito a už v prvej hre sa s Coriom naťahovali o každú loptičku. Bratislavčan pokračoval v neistých úderoch aj naďalej a už v treťom geme ho Argentínčan prvýkrát brejkol. Vzápätí mu to Domino vrátil, ale Coria mal hernú aj výsledkovú prevahu. Zlom v hre nášho tenistu prišiel za stavu 3:5, keď šnúrou troch gemov otočil na 6:5 a suverénne vyhral aj následný tajbrejk. Odvtedy sa Dominovi začalo dariť takmer všetko.
V druhom sete Coria znervóznel a po svojom stratenom podaní sa po piatej hre nechal ošetriť. Ani to mu nepomohlo, Hrbatému vyšiel ďalší brejk a set poľahky vyhral za polhodinu 6:2. V treťom nezvládol Coria záver a potom už mohlo striekať šampanské. Národné tenisové centrum mohutne burácalo Domino, Domino. V poslednom dueli prikrášlil výsledok Karol Kučera, ktorému Mariano Purta zápas za 4:6, 6:3, 2:1 vzdal.
Navyše kapitán nášho tímu Miloš Mečíř prehral stávku. Sľúbil, že ak Slovensko vyhrá, dá sa ostrihať dohola. Bez vlasov však skončili všetci hráči aj generálny sekretár nášho zväzu Igor Moška, no Miloš Mečíř zatiaľ úspešne unikol.

Druhým finalistom Chorvátsko
V decembrovom finále sa v Bratislave predstaví tím Chorvátska, ktorý v semifinále zdolal Rusov 3:2 na zápasy. O dôležitý bod sa postaral Ivan Ljubučič, ktorý zdolal Nikolaja Davydenka hladko 6:3  7:6 (6)  6:4. Výsledok pre Rusov prikrášlil Tursunov, ktorý porazil Karloviča 6:4, 6:4.

Výkon hodný majstrov

Slovensko našlo stabilnú dvojicu do daviscupovej štvorhry. Karol Beck a Michal Mertiňák opäť potvrdili, že sú číslo jeden. Za obeť im padol už tretí pár v tomto roku. Tentoraz boli na nich v semifinále prikrátki aj favorizovaní Argentínčania Nalbandian s Puertom.
Pre Michala Mertiňáka to bolo jedno z najväčších víťazstiev v kariére. ,,Asi jedno z troch naj,‘‘ vyjadril sa slovenský tenista, ktorý v treťom sete nepríjemne spadol a narazil si palec na pravej ruke. ,,Zabolelo to, ale mám ho tam stále a dúfam, že neodpadne,‘‘ dodal dobre naladený Michal. Karol Beck získal pre Slovensko uý druhý bod. ,,Kľúčové boli závery setov, ktoré sme zvládli lepšie. Nepríjemný bol pre nás servis ľaváka Puertu,‘‘ opísal dôležité momenty Beck. Na záver zložil zverencom ďalšiu poklonu kapitán. ,,Majú šancu dostať sa na turnaj Masters,‘‘ uzavrel Mečíř.

Nalbandian takmer napadol fanúšika

Nervozita argentínskych tenistov po sobotňajšej štvorhre bola viac než viditeľná. Hnevom
a sklamaním sršal hlavne David Nalbandian. Už na tlačovke medzi novinármi sa nesprával dvakrát príjemne a všetko vyvrcholilo cestou z tlačovky do šatne. Hneď pri dverách odstrčil štyri dievčatká s loptami, ktoré chceli od neho podpis a pokračovanie bolo vo vestibule NTC. Jeden zo slovenských priaznivcov mu škodoradostne zaspieval známu skladbu z filmu Evita Don’t cry for me Argentina. Nalbandiana to poriadne vytočilo a zasiahnuť musel SBS-kár, aby nedošlo k fyzickému kontaktu. No prehry znášajú ťažko aj veľké hviezdy.

Dominova babička fandila v drese

V záplave bielych tričiek, ktoré premenili hľadisko NTC na slovenské more, sme zahliadli aj babičku našej jednotky Dominika Hrbatého. Práve jej venoval bratislavský rodák štvrťfinálové víťazstvo nad Holandskom. Pani Hrbatá povzbudzovala aj počas víkendu, a dokonca mala oblečené slovenské tričko. Okrem toho neúnavne krútila rapkáčikom a potlesk v jej podaní bol samozrejmosťou.
Lucia Petrincová


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Väčšia športová udalosť u nás nebola
<< predchádzajúci článok
Všetkých sto gólov si už nepamätá

Prvýkrát sme vo finále Davisovho pohára! - diskusné fórum čitateľov