Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

18. augusta 2020

Raketa Vega vynesie na orbitu desiatky družíc, pomôže jej nové zariadenie na vypúšťanie satelitovSpoločnosť Arianespace oznámila nový termín štartu letu VV16 rakety Vega s novým zariadením na vypúšťanie satelitov. Ten sa po novom uskutoční 1. septembra. Let mal pritom vzlietnuť už 18. júna, ale ...Zdieľať
117672257_10158699779845667_1904707898381686924_o 676x380 18.8.2020 - Spoločnosť Arianespace oznámila nový termín štartu letu VV16 rakety Vega s novým zariadením na vypúšťanie satelitov. Ten sa po novom uskutoční 1. septembra. Let mal pritom vzlietnuť už 18. júna, ale prekazili to pretrvávajúce nevhodné poveternostné podmienky.


Vega vzlietne z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane, pričom ponesie 53 družíc. Satelity sa budú nachádzať v novom dispenséri Small Spacecraft Mission Service (SSMS) z dielne Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorá sa tiež podieľala na vývoji štyroch vysielaných družíc. Vega vypustí satelity na orbite vo výške zhruba 500 kilometrov nad Zemou. Let čiastočne financuje Európska únia prostredníctvom programu Horizont 2020.

Ľahké zariadenie má modulárny dizajn, ktorý je možné nakonfigurovať tak, aby vyhovoval požiadavkám misie a zabezpečoval všetko od najmenších nanodružíc s hmotnosťou od jedného kilogramu až po minisatelity s hmotnosťou 500 kilogramov.

Cieľom SSMS je podľa ESA rozvíjať vesmírne technológie v Európe a jednoducho poskytnúť príležitosti vlastníkom ľahkých satelitov na ich vyslanie. Subjekty, ktoré vysielajú svoje satelity, sa delia aj o náklady spojené s vyslaním, čiže je služba aj viac dostupná. Informácie pochádzajú z webstránky Európskej vesmírnej agentúry.


Zdroj: Webnoviny.sk - Raketa Vega vynesie na orbitu desiatky družíc, pomôže jej nové zariadenie na vypúšťanie satelitov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
TikTok má nový účet na Twitteri, chce bojovať proti nepravdivým informáciám o videoaplikácii
<< predchádzajúci článok
Miro Žbirka zverejnil videoklip ku skladbe Slovenská, ktorá bude sprevádzať filmovú novinku Perinbaba a dva svety

Raketa Vega vynesie na orbitu desiatky družíc, pomôže jej nové zariadenie na vypúšťanie satelitov - diskusné fórum čitateľov