Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. septembra 2019

Riadenie obrany štátu a procesu jej plánovania sa má zefektívniťRiadenie obrany štátu vrátane procesu jej plánovania sa má zefektívniť. Vyplýva to z novely zákona o obrane Slovenskej republiky, ktorú v stredu schválili poslanci ...Zdieľať
NRSR Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 11. septembra (TASR) - Riadenie obrany štátu vrátane procesu jej plánovania sa má zefektívniť. Vyplýva to z novely zákona o obrane Slovenskej republiky, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Novela podľa slov Ministerstva obrany (MO) SR spresňuje viaceré pojmy, ako "obrana štátu", "systém obrany štátu" a "riadenie obrany štátu".


"Cieľom návrhu zákona je skvalitniť riadenie obrany štátu, vrátane procesu plánovania obrany štátu so zameraním sa na jeho komplexné vymedzenie, zahŕňajúce okrem už ustanoveného obranného plánovania a plánovania použitia Ozbrojených síl (OS) SR na účely obrany štátu aj plánovanie ich mobilizácie," ozrejmil rezort.

Novela reflektuje na poznatky z aplikačnej praxe, výsledky analýz systému obrany štátu, ako aj na vývoj bezpečnostného prostredia, nové hrozby a ich riziká. Jej cieľom je podľa rezortu tiež zefektívniť prípravu a použitie obranných kapacít a podpory obrany, precizovať terminológiu a niektoré ďalšie ustanovenia zákona o obrane.

Rezort priblížil, že novela zároveň precizuje systém vyhodnocovania politicko-vojenskej situácie a dopĺňa proces identifikovania hrozieb a ich rizík. Tým vytvára predpoklad na spracovanie a aktualizáciu plánov použitia OS v čase vojny či vojnového stavu a na následnú prípravu armády.

Novela tiež ustanovuje vedenie osobných údajov dotknutých osôb v jednotlivých registroch v súvislosti s prevádzkou informačného mobilizačného systému. Ako rezort ozrejmil, systém je určený na zabezpečenie mobilizácie ozbrojených síl.

Podľa rezortu má právna úprava definovať aj jednotlivé registre a informačný mobilizačný systém, ale aj taxatívne vymedziť údaje, ktoré sa v registroch vedú, ako aj dobu, do ktorej sú tieto údaje spracovávané. Ministerstvo vysvetlilo, že tento systém prevádzkuje spoločne s okresnými úradmi v sídle kraja na zabezpečenie mobilizácie OS SR. Aj preto novela upravuje pôsobnosť nielen vlády a samotného ministerstva, ale aj ďalších orgánov štátnej správy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Organizácie v zdravotníctve žiadajú dofinancovanie rezortu
<< predchádzajúci článok
D. Mareková: Novela atómového zákona zhorší prístup ľudí k informáciám

Riadenie obrany štátu a procesu jej plánovania sa má zefektívniť - diskusné fórum čitateľov