Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. februára 2012

Richard Sulík o kauze Sasanka klame, tvrdí Marián Kočner



Richard Sulík v kauze Sasanka podľa podnikateľa Mariána Kočnera v mnohých veciach klamal. Podnikateľ poukázal na to, že Sulík niekoľkokrát povedal, že ho žiadal o zverejnenie ...



Zdieľať
marian kocner BRATISLAVA 28. februára  – Richard Sulík v kauze Sasanka podľa podnikateľa Mariána Kočnera v mnohých veciach klamal.


Podnikateľ poukázal na to, že Sulík niekoľkokrát povedal, že ho žiadal o zverejnenie vzájomnej e-mailovej komunikácie a on mu ju nedal.

„Pán Sulík klame,“ vyhlásil Kočner na tlačovej besede. Sulík o súhlas zverejniť e-mailovú komunikáciu žiadal Kočnera podľa jeho tvrdenia 30. januára, keď bol podnikateľ v nemocnici.

Kočner zavolal do právnickej kancelárie a poradil sa, či je dostatočné dať súhlas na zverejnenie komunikácie cez SMS - právnička mu poradila, aby to bolo v písomnej forme. Napokon podľa vlastných slov pripravený súhlas od právničky odovzdal v obálke asistentke Sulíka.

„Čo je teda prekvapivé, do dnešného dňa som tento súhlas podpísaný od Richarda Sulíka nedostal,“ dodal Kočner s tým, že súhlas by nadobudol platnosť až po podpise Sulíka.

Kočner si pamätá inú situáciu, ako sa zoznámil so Sulíkom, ktorý hovorí, že ho zoznámil s Kočnerom exminister financií Ján Počiatek. Kočner tvrdí, že čísla na ľudí, ktorí ho zaujímajú, si vie zohnať aj sám. So Sulíkom sa skontaktoval pre jeho plán o mestskej hromadnej doprave v Bratislave, ktorý sa Kočnerovi páčil.
Stretávať so Sulíkom sa údajne začali už pred voľbami, tvrdí Kočner.

„Bolo to predtým, ako SaS začala pripravovať kandidátku poslancov do národnej rady,“ povedal Kočner. Ani si nespomína, prečo sa vlastne začali stretávať, ale jeho myšlienky mu boli sympatické. „Začali sme sa stretávať častejšie, možno pravidelne – najprv to bolo v aute potajomky, potom v dome na Chraščovej,“ dodal a potvrdil, že sa bavili o politike. Vraj mu radil, kto je kto a na koho si má dávať pozor, kto mu bude šliapať na otlaky. Celkovo malo byť stretnutí viac ako desať.

Sulík ho vraj požiadal o preverenie niektorých ľudí, ktorých chce dať na kandidátku, o ktorých veľa nevie a nie je si istý. „Vážení členovia SaS, asi by ste sa divili, čo všetko o vás viem,“ konštatoval Kočner s tým, že všetko povedal Sulíkovi. Kočnerovi bolo sympatické, že Sulík chcel mať na kandidátke len čistých ľudí.



Večera v Salzburgu

Podľa Kočnera zostal na kandidátke človek, na ktorého by mohlo niečo v budúcnosti prasknúť.
Bavili sa aj o financovaní strán, podľa Kočnera Sulík povedal, že oni nechcú od žiadneho „tútora“ ani cent. Kočner tvrdí, že to sa neskôr ukázalo ako nepravdivé.

Po voľbách, keď sa Sulík stal šéfom parlamentu, stretávali sa už len v Kočnerovom dome „Je zaujímavé, že vtedy mu vôbec nevadilo, že som závadová osoba,“ povedal.

Potom údajne prišla Kočnerovi informácia od novinárov, ktorí sa pýtali, či bol so Sulíkom a Jurajom Drobom súkromným lietadlom na večeri v Salzburgu.

„Bol tam pán podnikateľ Ján Sabol,“ vyhlásil Kočner, ktorý tvrdí, že on tam nebol. Sulíka sa vraj pýtal, prečo tam Sabol bol, či stojí za SaS. Podľa Kočnera sa tomu Sulík bránil.

S Nicholsonovou na lavičke

"Pani Nicholsonová povedala, že som kreatúra, ktorá vyhľadáva stretnutia s politikmi a potom ich vydiera. Takže pani Nicholsonová, keď ste pred štyrmi rokmi so mnou sedeli na lavičke na jednej akcii, vtedy som sa vám nezdal ako kreatúra? Až dnes?" opýtal sa pred novinármi Marián Kočner.

"Pán Galko je človek, ktorý s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou porušoval zákon. Ako ho porušoval Richard Sulík a pán Droba."

Marián Kočner si myslí, že Richard Sulík nezisťoval u neho, kto sú zradcovia koalície pri voľbe generálneho prokurátora.

Sulík tak zdôvodňuje svoje SMS-ky s Kočnerom a stretnutia nahraté kamerou z kauzy Sasanka. “U mňa zisťoval, nie kto sú zradcovia, ale čo o tom viem,“ povedal dnes Kočner na tlačovej besede.

Myslí si, že Sulík to zisťoval, aby „zradcom“ povedal „haló! Pozor! Kočner vie toto a toto – rýchlo treba upratať, aby náhodou to niekde nevyliezlo von“.


Kočner priznal, že sa stretol s Igorom Matovičom. Rozprávali sa na tému počtu poslancov v parlamente. Priznal, že ho bude aj voliť, pretože má pocit, že Matovič neklame. "Sulík je presne taký istý ako všetci, ktorí sú v politike 20 rokov," povedal. Dodal, že vo voľbách bude voliť práve matovičovcom.

Gorila a SPP

Kočner tvrdí, že Sulík mu v minulosti priniesol ukázať aj spis Gorila. Kočner o spise už vedel. Sulík mu vraj vyhlásil, že s ľuďmi spomínanými v Gorile si do vlády nesadne.

Kočner tvrdí, že „cieľom niektorých poslancov za SaS na čele s bývalým štátnym tajomníkom Martinom Chrenom bola privatizácia SPP,“ čo je podľa podnikateľa jediný cieľ, s ktorým niektorí ľudia, ktorí sú v parlamente za SaS, išli do politiky.

Kočner hovorí, nech viacerí ľudia idú na detektor lži, aj Sulík. Z neho je dnes Kočner sklamaný. Bral ho ako priateľa. „Ma zaprel, urobil zo mňa mafiána, zločinca,“ povedal Kočner.

Kauza Sasanka sa začala po tom, keď niekto v januári na web umiestnil prepisy SMS, ktoré si Sulík vymieňa s Kočnerom. Neskôr sa na rovnakej stránke objavili aj videozáznamy, na ktorých sa Sulík v Kočnerovom dome zhovára o voľbe generálneho prokurátora a zákulisí slovenskej politiky.
 

Kočner: Droba poskytoval fiktívne poradenstvo

Podnikateľ Marián Kočner tvrdí, že poslanec Juraj Droba (SaS) vystupoval ako školiteľ pri mediálnych tréningoch pre ministerstvo zdravotníctva, ktoré sa neuskutočnili, ale boli za ne vystavené faktúry. Podľa Kočnerových slov sa to vzťahovalo na činnosť spoločnosti SK-media, ktorá robila PR pre ministerstvo v minulom období.

Kočner na tlačovej besede uviedol, že v minulosti bola podpísaná zmluva na poskytovanie služieb na základe podprahovej zákazky na 2,374 milióna Sk. "Avšak z ničoho nič z toho vznikla suma 788-tisíc eur," povedal Kočner.

Predmetom zákazky podľa podnikateľa boli mediálne tréningy ľudí z ministerstva zdravotníctva - riaditeľov nemocníc, zamestnancov nemocníc, ktorí vystupujú pred médiami Na jednej strane sú podľa Kočnera podpísaní alebo "pseudopodpísaní" ľudia, ktorí sa údajne na takom mediálnom tréningu zúčastnili, na druhej strane je školiteľ Droba. Tréningy však podľa Kočnera boli fiktívne. "Tieto veci sa nikdy neudiali, ale faktúry za to išli," povedal Kočner.

K privatizácii SPP predseda SaS povedal, že prebehla za druhej Dzurindovej vlády a v programovom vyhlásení terajšej vlády je napísané, že k žiadnej privatizácii strategických podnikov nedôjde. "Reči pána Kočnera o privatizácii SPP sú preto nezmyslom," zdôraznil Sulík. Kočner dnes povedal, že „cieľom niektorých poslancov za SaS na čele s bývalým štátnym tajomníkom Martinom Chrenom bola privatizácia SPP,“ čo je podľa podnikateľa jediný cieľ, s ktorým niektorí ľudia, ktorí sú v parlamente za SaS, išli do politiky.

Uvedené obvinenia Droba bezozvyšku odmieta. Ako upozornil, on nebol dodávateľom ministerstva zdravotníctva, ale svoje poradenské služby poskytoval za štandardný honorár spoločnosti SK-media. "Nevidím dôvod k uvedeným pocitom a dojmom, moja firma nikdy nebola dodávateľom ministerstva zdravotníctva. Spoločnosť bola jedným z viac ako desiatich subdodávateľov SK-media. Vyškolili sme desiatky ľudí. Ja osobne som bol jedným z viacerých školiteľov, ktorí v rôznych nemocniciach na Slovensku priebežne školili manažmenty nemocníc, hovorcov a zamestnancov ministerstva," povedal.


Jozef Kollár vraj Kočnerovi ublížil

Na adresu poslanca Jozefa Kollára (SaS), ktorého Kočner osobne nepozná, uviedol, že je to človek, ktorý mu začiatkom 90-tych rokov ublížil. Kočnerova firma bola vtedy klientom Ľudovej banky a Kollár jej generálnym riaditeľom. Kočner žiadal o úver na dofinancovanie nehnuteľnosti, ktorá mala podľa neho päťnásobne väčšiu hodnotu ako bola hodnota žiadaného úveru. Úverové konanie vraj úspešne absolvoval a pôžičku schválili aj Rakúšania z banky.


"Ale pán Kollár mal vtedy právo veta a pán Kollár povedal, že nie, ten úver som nedostal," vyhlásil Kočner. Potom sa vraj pýtal spoločného priateľa, prečo úver nedostal. "Ježišikriste, viete, čo by na to povedal Mečiar, že my sme dali Kočnerovi úver," údajne znela Kollárova odpoveď.

Kollár takéto závery odmieta. "Ľudová banka ako subjekt súkromného práva je bez politického vplyvu a je vždy vecou tej-ktorej banky, či úver poskytne alebo nie. Ak úver Marián Kočner nedostal, tak neprešiel rizikovou analýzou banky," vysvetlil. Kočner na adresu Kollára povedal, že sa môže stať, že na neho v budúcnosti môžu niečo vytiahnuť. Konštatoval, že obviňovať ho nechce z ničoho, lebo na to nemá dôkazy.

"Už teda keď som v tých mafiánskych zoznamoch, tak u nás na predsedníctve mafie máme troška iné informácie. A my máme také informácie a chcem sa spýtať, či pán Kollár bude ochotný ísť na detektor lži a odpovedať na otázky, či má niečo spoločné s lúpežou asi 80-tich miliónov korún kedysi dávno dávno vo svojej banke," vyhlásil Kočner, ktorého by veľmi zaujímalo, či tým testom Kollár prejde. "Ja si myslím, že totiž neprejde," dodal. "Tomuto už nikto hádam ani ako rozprávke pre deti neuverí," myslí si o Kočnerovom vyjadrení Kollár.

Sulík priznal, že sa Kočnera pýtal na názor svojho straníckeho kolegu Jozefa Kollára. "Povedal mi, že napriek tomu, že nemá pána Kollára rád, lebo banka, v ktorej v 90. rokoch Kollár pracoval, mu odmietla poskytnúť úver a rád by na neho niečo vytiahol, ale že na neho nemá nič."



   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Sasanka možno pripraví Sulíka o miesto na kandidátke (24. 2. 2012)
 Sasanka útočí, na internete sú videá Sulíka s Kočnerom (23. 2. 2012)
 Kauza Sasanka sa vyšetrovať nebude (15. 2. 2012)
 Sasanka 2: Na internete sú nové SMS-ky Sulíka s Kočnerom (2. 2. 2012)
 Poslanec za KDH pociťuje Sasanku ako zradu zo strany SaS (28. 1. 2012)
 Po Gorile sa na internete objavil dokument Sasanka: Sulík potvrdil kontakty s Kočnerom (27. 1. 2012)



nasledujúci článok >>
Sýrsky prezident poslal do Homsu bratovu elitnú jednotku
<< predchádzajúci článok
Výbuch plynu v Rusku spôsobil čiastočné zrútenie bytovky