11. októbra 2020

Roland Garros: Nadal zdolal Djokoviča, vyhral Roland Garros a dotiahol sa na Federera

Rafael Nadal trinástykrát v kariére vyhral Roland Garros, vo finále zdolal Novaka Djokovića 6:0, 6:2 a 7:5.

Španielsky tenista Rafael Nadal sa stal trinástykrát v kariére víťazom mužskej dvojhry na Roland Garros. Obhajca titulu zdolal vo finále ako turnajová dvojka najvyššie nasadeného Srba Novaka Djokoviča 6:0, 6:2, 7:5. Nadal získal 20. grandslamový titul a vyrovnal rekordný zápis Švajčiara Rogera Federera. V nedeľu vyhral jubilejný 100. zápas na parížskej antuke.

Nadal má vo finálových súbojoch na dvorci Philippa Chatriera stopercentnú bilanciu 13:0. Na antukovom vrchole sezóny utrpel iba dve prehry. V roku 2009 prehral v osemfinále so Švédom Robinom Söderlingom, v júni 2015 podľahol vo štvrťfinále Djokovičovi. Vďaka nedeľňajšiemu triumfu zinkasoval prémiu 1,6 milióna eur a do svetového rebríčka ATP si pripísal 2000 bodov. V jeho pondelňajšom vydaní si upevní druhé miesto. V priebehu celého turnaja nestratil ani set.

Djokovič nevyužil šancu na zisk druhého titulu na Roland Garros. Doposiaľ jedinýkrát zvíťazil vo francúzskej metropole v roku 2016, keď skompletizoval zbierku trofejí z podujatí veľkej štvorky. Pre Srba to bola iba druhá prehra v tomto roku, prvá v zápase, v ktorom jeho súper premenil mečbal. V osemfinále US Open proti Španielovi Pablovi Carrenovi-Bustovi ho diskvalifikovali za odpálenie loptičky do krku čiarovej rozhodkyne.

V Paríži pred začiatkom finále padali dažďové kvapky a tak sa duel hral pod zatiahnutou strechou. V prvom sete podal Nadal excelentný výkon a súperovi uštedril za 45 minút "kanára". Španiel skvele čítal Srbovu hru a dokázal si poradiť aj s jeho obávanými stopbalmi. Nadal ťažil z výborného podania a razantných forhendových úderov, ktoré zahrával tesne k čiaram. Počas úvodného dejstva spravil iba dve nevynútené chyby. Djokovič prvýkrát vo finále na grandslamoch neuhral v sete ani gem.

Na začiatku druhého setu odvrátil tri brejkbaly a získal prvý gem v zápase. V tretej i piatej hre však opäť prišiel o servis a Nadal si vybudoval rozhodujúci náskok 4:1. Djokovič sa snažil hrať aktívne a diktovať tempo, no vo výmenách príliš kazil. Nadal sa dokázal dostať aj z ťažkých pozícii a z defenzívy vytiahnuť víťazný úder. Vychádzali mu najmä forhendové longlajny a údery do protipohybu.

V treťom sete Nadal za stavu 2:2 čistou hrou zobral Djokovičovi servis. V ďalšom geme mu však odišlo prvé podanie, čo Srb využil a vyrovnal na 3:3. Záver setu však patril Španielovi. Za stavu 5:5 Djokoviča brejkol a následne premenil pri vlastnom servise hneď prvý mečbal. Vzájomnú bilanciu s Djokovičom upravil na 27:29. V celom zápase spravil iba 14 nevynútených chýb, Djokovič až 52.

Nadal po prevzatí Pohára mušketierov zablahoželal Djokovičovi k úspešnému turnaju: "Gratulujem Novakovmu tímu a jeho rodine. V tomto roku si vyhral Australian Open i mnohé ďalšie turnaje. To, čo robíš pre svetový tenis, je výnimočné. Som rád, že som mohol byť opäť s tebou na kurte, bola to pre mňa pocta. Roky zvádzame neľútostné boje, želám ti do ďalšej kariéry iba to najlepšie. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí zorganizovali tento turnaj. Sme šťastní, že sa v čase pandémie koronavírusu môžeme venovať nášmu športu,. Ďakujem organizátorom Roland Garros za podporu tenisu v ťažkých časoch. Veľká vďaka patrí aj celej lóži, členom mojej rodiny, aj tým, ktorí pre opatrenia nemohli pricestovať do Paríža. Cítil som vašu podporu. O zisku trinástich tituloch na Roland Garros sa mi ani len nesnívalo. Kurt Philippa Chatriera je najdôležitejší v mojom živote. Dúfam, že v júni 2021 sa sem opäť vrátime a budeme hrať pred plnou diváckou kulisou."

Djokovič priznal, že Nadal bol vo finále lepší: "Veľká gratulácia Rafovi, jeho rodine aj celému tímu. To, čo predvádzaš na tomto kurte počas celej kariéry, je neskutočné. Dnes si ukázal, že si kráľ antuky, pocítil som to na vlastnej koži. Bol to pre mňa zložitý zápas, nepodal som v ňom optimálny výkon, no prehral som s jednoznačne lepším súperom. Prežil som tu nádherné dva týždne. Som rád, že v zložitej situácii máme aspoň možnosť hrať tento šport, ktorý milujeme. Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii tohto turnaja."