Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. januára 2013

Ropa zdražela, investori sa zľakli politiky Saudskej ArábieCeny ropy v pondelok vzrástli, keď ich podporil slabší dolár a nárast cien budúcich dodávok benzínu a nafty. Investori tiež prehodnocovali stanovisko Saudskej Arábie a zamietli skoršie obavy, že ...Zdieľať
ropa NEW YORK 15. januára (WEBNOVINY) - Ceny ropy v pondelok vzrástli, keď ich podporil slabší dolár a nárast cien budúcich dodávok benzínu a nafty. Investori tiež prehodnocovali stanovisko Saudskej Arábie a zamietli skoršie obavy, že Saudská Arábia zmenila svoju politiku v oblasti produkcie.


Po minulotýždňových správach, že produkcia ropy tejto arabskej krajiny v decembri klesla, poradca ministra pre ropný priemysel pre štátnu tlačovú agentúru povedal, že Saudská Arábia znížila produkciu v reakcii na nižší sezónny dopyt. Toto stanovisko tak podľa analytika Tima Evansa uistilo obchodníkov, že zámerom znižovania produkcie Saudskej Arábie nebolo oslabenie cien.

Saudská Arábia má podľa neho stále stanovenú cieľovú cenu ropy na úrovni 100 USD za barel, ktorej sa drží od januára minulého roka. Ceny britskej ropy Brent vzrástli o 1,24 USD na 111,88 USD za barel. Ceny februárových dodávok ľahkej americkej ropy zdraželi o 58 centov a uzatvorili na úrovni 94,14 USD za barel.

Ceny zlata v úvode týždňa tiež rástli, keď ich nahor ťahalo posilnenie cien platiny na trojmesačné maximum, ktorá už takmer zaznamenala paritu so zlatom. Jej ceny podporili vyhliadky ďalšieho výpadku dodávok z Južnej Afriky a nedávne povzbudivé údaje týkajúce sa predaja áut v USA. Platina a paládium sa najčastejšie používajú v katalyzátoroch určených na prečistenie výfukových plynov v automobiloch.

Spotová cena zlata bola o 19:49 GMT na úrovni 1 666,65 USD za uncu, čo bolo o 0,3 % viac ako záverečná hodnota z piatka. Februárové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 8,80 USD na 1 669,40 USD za uncu. Spotová cena platiny vzrástla o 1,6 % na 1 655,50 USD za uncu, pričom počas obchodovania sa vyšplhala až na úroveň 1 660 USD za uncu, čo bolo najviac od polovice októbra. Ceny paládia zdraželi o 0,2 % na 697,70 USD za uncu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na cestách je kašovitý sneh, vodičov potrápi poľadovica
<< predchádzajúci článok
Japonská vláda si chce rast ekonomiky poistiť dohodou

Ropa zdražela, investori sa zľakli politiky Saudskej Arábie - diskusné fórum čitateľov