Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

15. januára 2013

Japonská vláda si chce rast ekonomiky poistiť dohodouJaponský premiér Šinzo Abe v utorok do svojho sídla pozval ministrov svojho kabinetu a svojich ekonomických poradcov, aby si vypočul ich názor na menovú politiku. Vláda chce totiž s ...Zdieľať
burza TOKIO 15. januára (WEBNOVINY) - Japonský premiér Šinzo Abe v utorok do svojho sídla pozval ministrov svojho kabinetu a svojich ekonomických poradcov, aby si vypočul ich názor na menovú politiku.


Vláda chce totiž s centrálnou bankou (BOJ) dosiahnuť dohodu, ktorá by jasne určovala, čo musí každá strana urobiť pre ekonomiku krajiny. Informoval o tom japonský minister hospodárstva Akira Amari. Dodal, že vládna Rada pre ekonomickú a fiškálnu politiku môže byť priestorom, kde sa bude skúmať pokrok pri dosahovaní cieľov, ktoré si vláda a BOJ stanovia.

Centrálna banka pravdepodobne ustúpi tlaku predsedu vlády a zdvojnásobí svoj inflačný cieľ na 2 % HDP. BOJ naďalej tvrdí, že ekonomika krajiny sa bude postupne mierne zotavovať. Banka však bude pokračovať v silnom uvoľňovaní menovej politiky, keďže v súčasnosti hospodárstvo ostáva slabé, vyhlásil guvernér centrálnej banky Masaaki Širakawa.

Varoval pritom pred rizikami, ktoré pre krajinu predstavuje spomaľovanie rastu v zámorí a diplomatický súboj s Čínou, ktorý poškodil predaje na jednom z najväčších exportných trhov Japonska.

Širakawa pripomenul, že v dôsledku spomaľujúceho sa vývozu aj dovozu sa nálada vo výrobnom segmente zhoršuje a zmenšujú sa aj kapitálové výdavky. Japonskí exportéri by však mohli profitovať z oslabujúceho sa japonského jenu, ktoré zlepšuje konkurencieschopnosť ich výrobkov v zahraničí.

Zvýšený záujem o produkty veľkých japonských firiem pritom pomáha aj ich akciám. Tokijská burza Nikkei v utorok stúpla o 1 % na najvyššiu úroveň za posledných 32 mesiacov.

Premiéra v súčasnosti podporuje 68 % voličov, pričom dve tretiny podporujú Abeho kroky k väčšej koordinácii s centrálnou bankou a dôraz na hospodársky rast. Informoval o tom denník Yomiuri na základe prieskumu zverejneného v pondelok.

Len 44 % opýtaných však schvaľuje premiérove plány v oblasti energetiky, podľa ktorých sa majú opäť spustiť deaktivované jadrové reaktory, ktoré kontrolóri po tragédii vo Fukušime prehlásili za bezpečné.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ropa zdražela, investori sa zľakli politiky Saudskej Arábie
<< predchádzajúci článok
V Egypte sa vykoľajil vlak, zahynuli budúci vojaci

Japonská vláda si chce rast ekonomiky poistiť dohodou - diskusné fórum čitateľov