Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. augusta 2012

Rozhodli sekundy, vo vzduchu sa takmer zrazili tri lietadláAmerické úrady vo štvrtok potvrdili správnosť medializovaných informácií o hrozbe zrážky troch dopravných lietadiel nad Washingtonom. Ministerstvo dopravy USA potvrdilo začatie ...Zdieľať
lietadlo WASHINGTON 3. augusta (WEBNOVINY) - Americké úrady vo štvrtok potvrdili správnosť medializovaných informácií o hrozbe zrážky troch dopravných lietadiel nad Washingtonom.


Ministerstvo dopravy USA potvrdilo začatie vyšetrovania vo veci hroziacej leteckej nehody troch strojov nad Letiskom Ronalda Reagana.

Podľa potvrdených informácií zlyhala komunikácia medzi operátorom washingtonského vzdušného priestoru a riadiacou vežou na letisku, čo spôsobilo, že lietadlá sa k sebe dostali na minimálnu vzdialenosť. Zrážke zabránil iba zásah v poslednej chvíli, keď pristávajúci stroj dostal príkaz na prudký odklon.

Podľa denníka Washington Post delili stroje od kolízie iba sekundy. Dva stroje totiž dostali povolenie na odlet v smere tretieho, pristávajúceho stroja.

Úrady síce tvrdia, že lietadlá nečelili priamej hrozbe zrážky, no potvrdili porušenie predpísaných vzdialeností. Šéf amerického Federálneho leteckého úradu (FAA) Michael Huerta navyše priznal, že o celom incidente sa jeho úrad dozvedel od novinárov a nie od letiska.

Minulý rok v marci sa stala podobná situácia, keď na Reaganovom letisku pristáli dva stroje bez akéhokoľvek kontaktu s riadiacou vežou, pretože letový dispečer zaspal. Neprebudili ho ani opakované telefonáty kolegov aj nadriadených. Americké úrady reagovali tak, že sprísnili pravidlá pre leteckých dispečerov s cieľom zvýšiť bezpečnosť leteckej dopravy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Odstávka vody na Luníku IX je na okresnej prokuratúre
<< predchádzajúci článok
Ľudovít Kaník protestuje, vypísal petíciu za druhý piliér

Rozhodli sekundy, vo vzduchu sa takmer zrazili tri lietadlá - diskusné fórum čitateľov