Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. novembra 2019

Rozhodnutie najvyššieho súdu môže oslobodiť exprezidenta Lulu da SilvuIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brazília 8. novembra (TASR) - Brazílsky najvyšší súd vo štvrtok prijal rozhodnutie, podľa ktorého sa bude môcť dostať na slobodu takmer 5000 väzňov odvolávajúcich sa voči rozsudku, vrátane bývalého prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu a ďalších osôb odsúdených za korupciu. Informovala o tom agentúra AP.


Podľa nového rozhodnutia budú môcť v krajine uväzniť jednotlivca až po tom, ako využil všetky možnosti na odvolanie. Súd dospel k tomuto rozhodnutiu šiestimi hlasmi k piatim.

Zmienené rozhodnutie sa podľa médií javí byť v prospech bývalého prezidenta a ďalších odsúdených v korupčnej kauze. Exprezidentovi právnici už avizovali, že v piatok podajú žiadosť o jeho prepustenie.

Podľa AP desiatky ďalších brazílskych politikov a podnikateľov tejto latinskoamerickej krajiny budú na základe tohto nariadenia žiadať prepustenie.

V súčasnosti 74-ročný Lula da Silva si odpykáva trest na policajnej stanici v meste Curitiba. Prezidentom Brazílie bol v rokoch 2003 - 2010.

V roku 2017 uznali Lulu da Silvu za vinného z korupcie a prania špinavých peňazí a odsúdili ho na deväť a pol roka väzenia. Trest mu neskôr zvýšili na 12 rokov a jeden mesiac, v apríli 2019 mu ho však zase znížili na osem rokov a desať mesiacov.

Korupčný škandál súvisiaci so štátnou ropnou spoločnosťou Petrobras je najväčším v histórii krajiny, pričom sa dotkol desiatok politikov. Ľavičiar Lula da Silva akékoľvek pochybenia odmieta. Tvrdí, že ide o politicky motivované obvinenia s cieľom zabrániť mu kandidovať v prezidentských voľbách, ktoré sa konali vlani a ktoré vyhral krajne pravicový kandidát Jair Bolsonaro.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dinka: Bratislava chce elektronické podávanie projektovej dokumentácie
<< predchádzajúci článok
Autá v Taliansku musia mať zariadenie upozorňujúce na dieťa v sedačke

Rozhodnutie najvyššieho súdu môže oslobodiť exprezidenta Lulu da Silvu - diskusné fórum čitateľov