Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. mája 2020

Rozhodnutím v kauze zmenky porušil Krajský súd v Bratislave práva Markízy, skonštatoval ústavný súdÚstavný súd SR rozhodol, že právo na spravodlivý proces spoločnosti Markíza ...Zdieľať
22.5.2020 (Webnoviny.sk) - Ústavný súd SR rozhodol, že právo na spravodlivý proces spoločnosti Markíza Slovakia v jednom z občianskoprávnych sporov o vyplatenie miliónových zmeniek bolo rozhodnutím Krajského súdu v Bratislave (KS) z decembra 2018 porušené.


Ako agentúru SITA informovala spoločnosť Neuropea, ktorá mediálne zastupovala Markízu v súdnych sporoch o zmenky, napadnuté uznesenie krajského súdu, ktoré ústavný súd zrušil, súviselo s rozhodnutím, ktorým KS zrušil rozhodnutie Okresného súdu Bratislava V o zastavení konania v jednom zo sporov pre nečinnosť spoločnosti Mariana Kočnera

Ten sa na súde pôvodne prostredníctvom svojej spoločnosti Správa a inkaso zmeniek domáhal vyplatenia zmeniek v hodnote približne 69 miliónov eur.

Právo na spravodlivý proces bolo porušené


Markíza na ústavnom súde napadla rozhodnutie KS ako svojvoľné, pretože odporovalo Civilnému sporovému poriadku.

„Ústavný súd potvrdil, že základné práva spoločnosti na súdnu ochranu a právo na spravodlivý proces boli porušené rozhodnutím Krajského súd v Bratislave z 21. decembra 2018. Ústavný súd toto rozhodnutie zrušil a prikázal krajskému súdu opätovne rozhodnúť," uvádza spoločnosť.

Námietky proti zloženiu krajského súdu


Markíza v prípade takisto namietala zloženie senátu krajského súdu, keďže krátko pred vynesením napadnutého rozhodnutia sa do neho ako náhradná sudkyňa dostala Andrea Haitová, sestra v súčasnosti väzobne stíhanej bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej.

Ústavný súd porušenie zákona pri zmene členov senátu nezistil. V rozhodnutí však uviedol, že pri podozreniach zo spáchania trestných činov zo strany sudcov je ľudsky náročné mať dôveru v ich spravodlivé rozhodovanie.

Markíza navyše po policajnej akcii zameranej na sudcov namietala na najvyššom súde zaujatosť Andrey Haitovej v kauze sporu o zmenky. Ten námietke vyhovel a v apríli tohto roku ju vylúčil z rozhodovania vo veci.

Kauza falšovania zmeniek Markízy


V kauze falšovania miliónových zmeniek senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku vo februári uznal podnikateľa Mariana Kočnera a exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska za vinných. Zároveň obom vymeral tresty vo výške 19 rokov väzenia. Marian K. má tiež zaplatiť pokutu 10 000 eur.

Súd tak uznal argumenty obžaloby, že zmenky v hodnote 69 miliónov eur, ktorých vyplatenia sa v občianskoprávnom konaní na súde domáhal Marian Kočner voči Pavlovi Ruskovi a spoločnosti Markíza Slovakia, nepochádzajú z roku 2000, ako tvrdili obžalovaní.


Zdroj: Webnoviny.sk - Rozhodnutím v kauze zmenky porušil Krajský súd v Bratislave práva Markízy, skonštatoval ústavný súd © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Viskupič sa postavil na stranu kultúrnych organizácií, trnavských poslancov žiada o zníženie dane z nehnuteľnosti
<< predchádzajúci článok
Viac ako 40 percent rodičov má v pláne poslať deti v júni do škôl a škôlok, vyplýva z prieskumu

Rozhodnutím v kauze zmenky porušil Krajský súd v Bratislave práva Markízy, skonštatoval ústavný súd - diskusné fórum čitateľov