Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. januára 2024

Rusko možno zastaviť, ale Kyjev však nevyhnutne potrebuje viac systémov protivzdušnej obranyUkrajina ukázala svetu, že ruskú armádu možno zastaviť, povedal v stredu prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinský líder to uviedol ...Zdieľať
russia_ukraine_war_britain_98538 676x451 10.1.2024 (SITA.sk) - Ukrajina ukázala svetu, že ruskú armádu možno zastaviť, povedal v stredu prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinský líder to uviedol na začiatku návštevy pobaltských krajín pri hľadaní ďalšej pomoci pre svoju krajinu proti väčším a lepšie zásobeným silám Kremľa.

Rusko sa dá zastaviť


Zelenskyj vo svojom prejave v litovskom hlavnom meste Vilnius povedal, že Ukrajina stále musí posilniť svoju protivzdušnú obranu proti zosilneným útokom rakiet a dronov zo strany Ruska a doplniť zásoby munície, keďže útoky na veľké vzdialenosti sa stanú hlavnou črtou bojov tejto zimy.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine"Dokázali sme, že Rusko sa dá zastaviť, že odstrašenie je možné," povedal po rokovaní s litovským prezidentom Gitanasom Nausėdom na svojej prvej zahraničnej ceste v tomto roku.

Sklady sú prázdne


Masívne ruské útoky, keď podľa predstaviteľov v Kyjeve bolo medzi 29. decembrom a 2. januárom vypustených viac ako 500 bezpilotných lietadiel a rakiet, však spotrebúvajú ukrajinské zásoby zbraní. Eskalácia napína ukrajinské zdroje protivzdušnej obrany a ponecháva krajinu zraniteľnú, pokiaľ nedokáže zabezpečiť ďalšie dodávky zbraní.

„Veľmi nám chýbajú moderné systémy protivzdušnej obrany,“ povedal Zelenskyj s tým, že sú „to, čo potrebujeme najviac.“ Pripustil však, že v krajinách, ktoré by mohli poskytnúť takýto materiál, sú zásoby nízke.

„Sklady sú prázdne. A svetová obrana čelí mnohým výzvam,“ povedal. Ukrajina dúfa, že urýchli rozvoj svojho domáceho obranného priemyslu a vytvorí spoločné projekty so zahraničnými vládami na urýchlenie výroby munície a zbraní.

Spolupráca pri výrobe zbraní


Ukrajinskí predstavitelia, ktorí cestujú so Zelenským, podpísali niekoľko dokumentov o spolupráci pri výrobe zbraní. Podobné dohody sa očakávajú aj v ostatných pobaltských krajinách, ktoré by mal Zelenskyj navštíviť tento týždeň.


Stredobodom jeho dvojdňovej cesty do Litvy, Lotyšska a Estónska sú bezpečnostné obavy, nádeje Ukrajiny na vstup do Európskej únie a NATO a budovanie partnerstiev v oblasti výroby bezpilotných lietadiel a kapacít elektronického boja.


Zdroj: SITA.sk - Rusko možno zastaviť, ale Kyjev však nevyhnutne potrebuje viac systémov protivzdušnej obrany © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Peking vyzýva Rusko a Ukrajinu, aby zintenzívnili svoju angažovanosť a obnovili mierové rozhovory
<< predchádzajúci článok
Na ruské vojenské letisko pri meste Engels dopadli dva drony, incident si nevyžiadal žiadne obete