Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. septembra 2023

Šeliga dáva podanie na NAKA pre zneužitie právomoci, generálna prokuratúra je podozrivá z krivenia spravodlivosti (video)Poslanec parlamentu a člen predsedníctva strany Demokrati Juraj Šeliga dáva podanie naZdieľať
seliga 1 676x427 26.9.2023 (SITA.sk) - Poslanec parlamentu a člen predsedníctva strany Demokrati Juraj Šeliga dáva podanie na Národnú kriminálnu agentúru v súvislosti s podozreniami na zneužitie právomoci verejného činiteľa.


Ide o podozrenia z krivenia spravodlivosti na generálnej prokuratúre pri aplikácii paragrafu 363. Opiera sa o dôkazy, ktoré strana Demokrati dostala v pondelok.

Generálna prokuratúra zastavila stíhania


Generálna prokuratúra podľa týchto dokumentov v júni 2021 odmietla aplikovať paragraf 363 z dôvodu, že nebolo vznesené obvinenie. V auguste 2021 však už na základe tohto paragrafu rozhodla v prípade vyšetrovacieho tímu Oblúk, hoci ani vtedy nebolo vznesené obvinenie.To je zásadná disproporcia a zakladá to podozrenie, že bola zneužitá právomoc verejného činiteľa. Vypýtali sme si štatistiku z ministerstva spravodlivosti a tá hovorí veľmi jasne – rozhodnutie vo veci vyšetrovacieho tímu Oblúk bolo doteraz prvé rozhodnutie, keď generálna prokuratúra zastavila trestné stíhania, pritom nebolo voči nikomu vznesené obvinenie,“ povedal v utorok na tlačovej besede Šeliga.

NAKA je jediné riešenie


Poukázal na to, že Maroš Žilinka odmieta na zásadné otázky odpovedať nielen verejnosti a novinárom, ale aj poslancom a prezidentke. V pondelok neprišiel na rokovanie ústavnoprávneho výboru, pretože je na dovolenke. Šeliga preto vidí ako jediné riešenie obrátiť sa na NAKA.

Neviem, čo viac máme urobiť, aby sa tieto veci vysvetľovali, vyšetrovali a zjednala sa náprava,“ skonštatoval a dodal, že aj Ústavný súd SR vo svojom náleze povedal, že nemôže byť zrušené uznesenie o začatí trestného konania, ak nebolo vznesené voči nikomu obvinenie.

Šeliga opakovane generálneho prokurátora vyzýva, aby odpovedal, či sa koordinoval s vyšetrovateľkou Dianou Santusovou z tímu Oblúk, pretože existujú podozrenia, že vyšetrovatelia okolo Diany Santusovej, ktorí mali zasahovať do vyšetrovaní vážnej korupcie vlád Smeru, sa stretávali a koordinovali v Žilinkovej kancelárii.


Zdroj: SITA.sk - Šeliga dáva podanie na NAKA pre zneužitie právomoci, generálna prokuratúra je podozrivá z krivenia spravodlivosti (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pellegrini apeluje na Ódora, aby pracoval až do skončenia funkcie, pripomenul aj problém rastúcich cien (video)
<< predchádzajúci článok
Ukrajinci zaútočili raketometom HIMARS na ruské veliteľské stanovište, porada sa skončila predčasne (video)