Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. júla 2013

Severná Kórea prijala ponuku na rokovania od juhuSeverná Kórea vo štvrtok prijala ponuku znepriateleného Juhu na rokovania, ktorých predmetom bude obnovenie prevádzky spoločnej priemyselnej zóny v meste Kchäsong. Tlačovú agentúru AFP o tom ...Zdieľať
korea kchasong SOUL 4. júla (WEBNOVINY) - Severná Kórea vo štvrtok prijala ponuku znepriateleného Juhu na rokovania, ktorých predmetom bude obnovenie prevádzky spoločnej priemyselnej zóny v meste Kchäsong.


Tlačovú agentúru AFP o tom informoval hovorca juhokórejského ministerstva pre zjednotenie, podľa ktorého Severokórejčania súhlasili s navrhovaným stretnutím na pracovnej úrovni.

To by sa malo uskutočniť už v sobotu v dedine Panmundžom ležiacej v pohraničnom demilitarizovanom pásme. Rokovania o budúcnosti komplexu, ktorý je od apríla uzatvorený, boli plánované na vyššej úrovni aj v júni, keď ich však museli na poslednú chvíľu zrušiť pre nezhody týkajúce sa protokolu.

Najnovšia ponuka zo strany Juhu nasledovala deň po tom, ako Sever obnovil jednu z cezhraničných horúcich liniek a oznámil, že umožní juhokórejským podnikateľom navštíviť zariadenia v Kchäsongu ležiacom iba niekoľko kilometrov severne od vzájomnej hranice.

Severná Kórea po vyostrení napätia v regióne z Kchäsongu začiatkom apríla stiahla všetkých 53 000 zamestnancov, odmietla rokovať o pokračovaní jeho prevádzky a Juhokórejčanom zakázala prístup do komplexu.

Komplex ležiaci 10 kilometrov od hranice medzi znepriatelenými Kóreami vznikol v roku 2004 ako symbol vzájomnej spolupráce, ktorá donedávna pokračovala aj napriek napätiu v regióne. Spoločná zóna pre severokórejský režim predstavuje dôležitý zdroj príjmov a predošlé krízy vo vzťahoch medzi Pchjongjangom a Soulom na prevádzku nemali väčší vplyv.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Televízor Sony BRAVIA W6: Veľa muziky za menej peňazí
<< predchádzajúci článok
Políciu pri tunelovaní VSS zaujíma zdroj, tvrdí SaS

Severná Kórea prijala ponuku na rokovania od juhu - diskusné fórum čitateľov